22 C
Olsztyn
piątek, 20 września, 2024

Rząd zabiera się na Mazurach za inwestycję, przeciwko której protestują ekolodzy

Musisz przeczytać

Trwają zaawansowane prace koncepcyjne dotyczące przygotowania nowego szlaku żeglownego na Mazurach. Nie wszystkim to się jednak podoba. 

Sprawa dotyczy Pętli Mazurskiej. To szlak, który ma umożliwić opłynięcie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich nie tylko jeziorami, ale także systemem kanałów, a być może także tunelem. To inwestycja, którą chce przeprowadzić Minister Infrastruktury. W tej sprawie rządowe Wody Polskie zwołały konferencję, na której podpisano umowę na wykonanie studium wykonalności budowy Pętli Mazurskiej. – Ze względu na rosnącą z roku na rok popularność szlaku żeglownego Wielkich Jezior Mazurskich, Wody Polskie poprawiają bezpieczeństwo i komfort żeglugi, a także usprawniają warunki do jej prowadzenia na tej drodze wodnej. Wpisuje się w to pomysł budowy Pętli Mazurskiej. Jej utworzenie przyczyni się do rozwoju turystyki wodnej i związanej z nią infrastruktury, a także zwiększy atrakcyjność żeglugi i całego regionu bazującego głównie na turystyce – przekonują Wody Polskie

Dokument określi możliwe warianty wyznaczenia przebiegu trasy Pętli Mazurskiej, z których trzeba wybrać rozwiązanie optymalne w aspekcie środowiskowym, turystycznym oraz funkcjonalnym. Ponadto zostanie dokonana analiza uwarunkowań społecznych i prawnych, jak i analiza kosztów oraz źródeł finansowania przedsięwzięcia.

Zakresem analiz zostanie objęty odcinek planowanej drogi wodnej o długości ok. 30 km łączący jezioro Niegocin z jeziorem Śniardwy przez jeziora Wojnowo, Buwełno oraz Tyrkło. Pomiędzy jeziorami Buwełno i Tyrkło nie ma bezpośredniego połączenia, gdyż są one oddzielone od siebie lądem o długości ok. 1600 m ze wzniesieniem o wysokości ok. 36 m. Zachowanie ciągłości szlaku żeglugowego, wymaga zastosowania rozwiązań technicznych, umożliwiających pokonanie przeszkody. Pod uwagę branych jest kilka wariantów m.in. pokonanie wzniesienia za pomocą pochylni takiej jak na Kanale Elbląskim, przenoszenie jednostek pływających przy użyciu podwieszonego wyciągu linowego, czy wydrążenie tunelu żeglownego pomiędzy jeziorami pod wyniesieniem –  Budowa drogi wodnej łączącej jeziora Niegocin i Śniardwy, pozwoli utworzyć Pętlę Mazurską o długości ponad 100 km. To krok milowy dla rozwoju gospodarczego i turystycznego Mazur – powiedział prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Koszt opracowania wynosi blisko 800 tys. zł, a odbiór planowany jest na koniec bieżącego roku. 

Taka inwestycja niesie ze sobą jednak ogromne obawy dotyczące zarówno kosztów finansowych, jak i środowiskowych. Obrońcy przyrody mają obawy, że nastąpi degradacja tych terenów, a budowa negatywnie odbije się na przyrodzie i spowoduje degradację na razie dość dziewiczych jak na Mazury terenów.

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły