Zaczęła się budowa Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi przy szpitalu uniwersyteckim. W drodze z USA do Olsztyna jest już mikroakcelerator liniowy – unikatowe w Polsce urządzenie stanowiące istotę tego ośrodka.
Ośrodek Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi przy szpitalu uniwersyteckim wybuduje firma Synektik z Warszawy, która wygrała przetarg na zakup, dostawę, montaż, szkolenie oraz projekt i wykonanie ośrodka. Na jej zlecenie budynek zaprojektowała pracownia architektoniczna AGL-Architekci z Warszawy, a wybuduje spółka Asgard też z Warszawy.
Podstawowym urządzeniem Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi jest mikroakcelerator liniowy ZAP X umożliwiający prowadzenie precyzyjnych zabiegów chirurgicznych. Urządzenie jest szczególnie przydatne do nieinwazyjnego usuwania nowotworów w obrębie mózgu, twarzoczaszki, szyi a także m.in. do leczenia padaczki lekoopornej i choroby Parkinsona. Urządzenie jest już w drodze z USA do Olsztyna. Waży aż 27 ton. Zostanie docelowo umieszczony w jednokondygnacyjnym budynku o powierzchni 233 m2. Budynek ten zostanie połączony z istniejącym już budynkiem nr 5, w którym znajduje się obecnie Oddział Rehabilitacji Neurologicznej. Oddział ten będzie jednak przeniesiony do nowego skrzydła szpitalnego. W zwolnionych przez niego pomieszczeniach znajdzie się zaplecze mikroakceleratora. Budowa ośrodka ma się planowo zakończyć w kwietniu 2023 r.
Na ukończeniu jest za to inny budynek UWM. To nowa siedziba wydziałów Nauk Społecznych i Prawa i Administracji. – Obecnie zaawansowanie prac wynosi około 90 proc. – informowała niedawno Klaudia Breńska, kierowniczka budowy i przewodniczka po niej. – W tym momencie wykonujemy ostatnie prace wykończeniowe, czyli np. prace związane z instalacjami. Trwa malowanie na ostatnich już piętrach, wykańczanie docelowe posadzek, montaż drzwi wewnętrznych, montaż ślusarki stalowej oraz wyposażenia wewnętrznego. Trwają prace drogowe oraz rozpoczynamy zagospodarowywanie terenu.