Jedna firma zgłosiła się do prowadzenia negocjacji w sprawie zarządzania nową halą Urania.
Do tej pory halą Urania, jak wszystkimi miejskimi obiektami sportowymi, zarządzał Ośrodek Sportu i Rekreacji, a więc jednostka podległa bezpośrednio urzędowi miasta. Teraz jednak ratusz chce, by nowa Urania była kierowana inaczej.
Pod koniec 2021 roku prezydent Olsztyna wydał zarządzenia o powołaniu dwóch zespołów. Jeden miał zająć się utworzeniem spółki celowej do zarządzania halą. Drugi – wyłonieniem operatora zewnętrznego dla potrzeb prowadzenia Uranii. Miasto tłumaczy, że zewnętrzny operator będzie lepiej zarządzał obiektem i łatwiej będzie go rozliczyć z tej działalności. Z przeprowadzonych analiz wynika, że najlepszym rozwiązaniem dla funkcjonowania Uranii byłoby wyłonienie operatora zewnętrznego.
Ratusz rozpisał przetarg na prowadzenie negocjacji. Zgłosiła się jedna firma. – Do obowiązków operatora będzie należało w szczególności: eksploatacja hali Urania, zarządzanie halą oraz prowadzenie działalności z wykorzystaniem hali Urania, w tym organizacja imprez sportowych i widowiskowych – czytamy o obowiązkach przyszłego operatora. – Termin wykonania zamówienia zamawiający (ratusz – red.) przewiduje na 6-12 lat, okres obowiązywania umowy będzie podlegać negocjacjom i w zależności od wyników tych negocjacji okres ten może podlegać aktualizacji.
Mimo że obecnie na terenie budowy pracuje ok. 240 pracowników, przebudowa Uranii ulegnie wydłużeniu. Pierwotnie hala miała być gotowa w lutym, jednak nowy termin wyznaczono na sierpień 2023 roku.
Wykonawca poinformował, że powodem wydłużenia prac były kłopoty z obsadą placu budowy, gdyż po agresji Rosji na Ukrainę nawet 60 z ok. 180 pracowników wyjechało bronić kraju przed Rosjanami. Trudna sytuacja panuje także na rynku materiałów budowlanych.
Wniosek o wydłużenie terminu zakończenia prac jest rozpatrywany przez urzędników. Wartość kontraktu to blisko 195 mln zł (130 mln zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej).
W głównej bryle przebudowanej Uranii zlokalizowane będzie wielofunkcyjne boisko, wykorzystywane m.in. w rozgrywkach siatkarskich, piłki ręcznej, koszykówki, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, futsalu, boksu. W olsztyńskiej hali widowiskowej będę też inne sale: treningowo-rozgrzewkowa z widownią na 500 osób, sala podnoszenia ciężarów, judo, siłownia oraz zaplecze sanitarno–szatniowo-rehabilitacyjne z pomieszczeniami dla zawodników, sędziów, trenerów, cheerleaderek. Powstanie także lodowisko zewnętrzne i podziemny parking.
Przez powołanie operatora zewnętrznego (ew. spółki celowej), włodarze miasta pokazują, że podległy im OSiR był/jest nieudolny jeżeli chodzi o zarządzanie. Idąc dalej – może lepiej OSiR zlikwidować skoro nie radzi sobie z zarządzeniem obiektami sportowymi podległymi miastu? ps. oczywiście, że wygodniej jest odciążyć OSiR, tak by nie robił nic, a płacić (za coś co należało pierwotnie do obowiązków OSiR) z budżetu miasta operatorowi zewnętrznemu, z pieniędzy, których podobno nie ma.