Za projekt odpowiada Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Na podstawie przedstawionych wyników badań wyłoniono wykonawcę, który podejmie się wybudowania nowatorskiej instalacji opartej w całości na technologiach wykorzystujących odnawialne źródła energii. Zadania podejmie się firma EUROS ENERGY Sp. z o.o.
Odejście od tradycyjnych paliw
Przygotowania do tej realizacji rozpoczęto prawie rok temu. Przedsięwzięcie wspiera Fundusz Europejski w ramach Programu Inteligentny Rozwój. W Lidzbarku Warmińskim ma powstać ciepłownia przyszłości, czyli system ciepłowniczy oparty na odnawialnych źródłach energii. Założenie projektu polega na opracowaniu innowacyjnej technologii oraz innowacji procesowych, które zmodernizują istniejące już systemy ciepłownicze oparte na paliwach kopalnych. Inwestycja ma powstać na terenie partnerskiej ciepłowni należącej do Veolii Północ.
- Zwycięska koncepcja oferuje osiągnięcie parametrów techniczno-ekonomicznych nawet lepszych niż obiecane we wniosku, a dodatkowo stan zaawansowania przygotowań najlepiej rokuje na dochowanie terminów – informuje NCBR(Gazeta Wyborcza)
Inwestycja ma zostać ukończona przed końcem 2023 roku. Projekt prototypowej ciepłowni przyszłości ma udowodnić, że system ciepłowniczy oparty na odnawialnych źródłach energii się opłaca.
Ambitny plan
Zdaniem dyrektora NCBR powinno się tak modernizować systemy, aby pozwolić właścicielom „uodpornić się” na zmiany przepisów prawnych oraz perturbacje, jakie przechodzą rynki z powodu wzrostów cen paliwa, dostaw i usług.
- Zależy nam na tym, żeby pomysły polskich przedsiębiorców i naukowców przyczyniały się do znaczącej zmiany w sektorze energetycznym. W przedsięwzięciu „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE” poprzeczka została ustawiona naprawdę wysoko, ponieważ wymagaliśmy udziału energii ze źródeł odnawialnych na poziomie co najmniej 80 proc. Teraz mogę już powiedzieć, że przedstawione i ocenione wyniki prac etapu pierwszego zawierają realistyczne koncepcje – mówi dr Remigiusz Kopoczek, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju(GW).
Koncepcja ciepłowni zakłada wykorzystanie pomp ciepła oraz trójstopniowe magazynowanie ciepła. W Lidzbarku Warmińskim mają powstać również m.in. dwa magazyny sezonowe ładowane latem energią w 100 proc. OZE. Przedsięwzięcie „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.