22 C
Olsztyn
piątek, 20 września, 2024

Przekop przez Mierzeję Wiślaną. Próby drugiego mostu obrotowego

Musisz przeczytać

Krystyna Świdzińska
Krystyna Świdzińskahttps://ukiel.info
Z wykształcenia specjalistka od stosunków międzynarodowych, politolog, dziennikarz i nauczycielka Wosu. Doktor nauk społecznych. Autorka książek "22" i "12". W wolnych chwilach maluję obrazy, projektuję biżuterię i planuje kolejne podróże.

Prace nad przekopem przez Mierzeję Wiślaną w dalszym ciągu trwają. Obecnie są prowadzone próby drugiego mostu obrotowego, a także ma miejsce montaż wyposażenia hydrotechnicznego w śluzie. Nowy kanał żeglugowy ma być gotowy w tym roku.

Prace nad przekopem trwają

W części północnej budowy kanału zrealizowano już prace żelbetowe, a w części południowej zakończono montaż wyposażenia hydrotechnicznego. Trwają prace związane z montażem elementów odbojowych oraz prace czerpalne. Gotowe są już pochylnie dla zwierząt, po dwie na każdym brzegu. Mają one szerokość 5 metrów i długość 22 metrów.

W śluzie trwa montaż hydrotechniki. Wykonywane są prace zarówno przy bramie północnej, jak i południowej. Dzięki temu będzie możliwość poradzenia sobie z różnicą poziomu wody zarówno w Zatoce Gdańskiej, jak i w Zalewie Wiślanym.

Dyrektor projektu z konsorcjum NDI/Besix Jacek Szymański w komunikacie z postępu prac informuje, iż: Jeśli chodzi o port osłonowy to w części wschodniej trwają roboty czerpalne, wykonywany jest narzut z kamienia łamanego, układanie betonowych elementów x-block plus oraz wykonywanie podłoża i warstwy wyrównawczej z betonu, a także nadbudowy. Z kolei w części zachodniej poza analogicznymi zadaniami dodatkowo zasypywana jest grodza oraz układana jest geowłóknina separacyjna.

Mosty obrotowe

Prowadzone są również prace związane z budową nowego układu drogowego. Dzięki temu ruch statków nie będzie powodował utrudnień w ruchu samochodów. Będzie to możliwe dzięki mostom obrotowym. Pierwszy z nich, most północny, jest już w użytku od lata zeszłego roku. Most południowy przechodzi testy mechanizmu obrotowego.

Sztuczna wyspa

Sztuczna wyspa ma mieć 181 hektarów. Ma być siedliskiem dla ptaków. Pogrążono już prawie wszystkie ścianki szczelne oraz wykonano większość ściągów.

Jak mówi cytowany wyżej Jacek Szymański: Intensywne roboty prowadzimy także w rejonie sztucznej wyspy. Zakończyliśmy prace czerpalne związane z usuwaniem namułu z wnętrza grodzy oraz z jej zasypem. Łącznie wykonano geotubę na 33 sekcjach. Poza tym wykonano kamień hydrotechniczny na zakresie pasa technicznego na 32 sekcjach, na skarpie na 29 sekcjach oraz przekrojem docelowym na 18 sekcjach.

Dalsze prace

Prowadzone są również prace elektryczne, teletechniczne oraz sanitarne. W ostatnim czasie dokonano montażu układów przepompowni wód deszczowych w rejonie kapitanatu. Odbyły się również testy nadrzędnego systemu sterowania, jak również integrowano system automatyki mostu północnego i południowego, bram śluz, a także zewnętrznych systemów instalowanych na terenie przeprawy.

W najbliższym czasie planowane jest zakończenie zasypywania grodzy, wykonanie nadbudowy na falochronie zachodnim, realizacja podłoża i warstwy wyrównawczej na obu falochronach. Mają się także odbyć próby ruchowe bram w śluzie.

Przekop Mierzei Wiślanej

Budowa przekopu Mierzei Wiślanej jest częścią nowej drogi wodnej między Zalewem Wiślanym, a Zatoką Gdańską. Inwestycja obejmuje realizację portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, jak również kanału żeglugowego ze śluzą, jej zamknięciami, stanowiskami oczekiwania dla statków, budowę nowego układu drogowego z dwoma mostami obrotowymi, a także sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym.

Nowa droga wodna ma mieć 25 kilometrów długości, a sam kanał żeglugowy ma mieć kilometr długości i pięć metrów głębokości.

Generalnym wykonawcą jest konsorcjum firm NDI/Besix. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni.

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły