24 C
Olsztyn
piątek, 20 września, 2024

Szlak Świętej Warmii to nie tylko turystyczna marka regionu

Musisz przeczytać

Redakcja
Redakcja
Kilka słów w redakcji

O Warmii jest coraz głośniej, a to za sprawą Szlaku Świętej Warmii. Projektu, który od dwóch lat tworzy i promuje Powiat Olsztyński. Są książki, mapy, multimedia, gadżety i pamiątki turystyczne. I jest zainteresowanie marką ze strony mediów regionalnych i ogólnopolskich.

Poznańska firma Press Service poddała analizie obecność w mediach marki Szlak Świętej Warmii. Zbadano ponad 1100 tytułów prasowych, 5 milionów polskojęzycznych portali internetowych, mediów społecznościowych, a także 100 stacji radiowych i telewizyjnych.

Publikacje podzielono ze względu na wydźwięk medialny (pozytywne, negatywne, neutralne), wielkość (artykuł, notka, wzmianka), rodzaj medium (internet, prasa, radio, telewizja) i profil medium (specjalistyczne, regionalne, ogólnoinformacyjne, ekonomiczne). Zgromadzony materiał przeanalizowano za pomocą technik służących badaniu efektywności działań PR.

Media chętnie piszą o Szlaku Świętej Warmii

– W ubiegłym roku w mediach tradycyjnych i społecznościowych ukazało się ponad 550 publikacji na temat Szlaku Świętej Warmii – mówi Wojciech Szalkiewicz, rzecznik prasowy i szef promocji Starostwa Powiatowego w Olsztynie. – Analiza dokonana przez Press Service potwierdza, że stworzony przez nas produkt turystyczny jest już marką rozpoznawalną, a jego promocja przy wykorzystaniu przede wszystkim narzędzi public i media relations jest efektywna. Warmia, dzięki tym działaniom, wychodzi z cienia Mazur.

Informacja o Szlaku Świętej Warmii dotarła w ubiegłym roku do prawie 3 milionów odbiorców. Ekwiwalent reklamowy publikacji został oszacowany na blisko 1,3 mln zł. – Nasz cel, czyli zbudowanie świadomości tej marki, osiągnęliśmy. Przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych stworzony przez nas brand trafił do możliwie największej liczby osób zainteresowanych tym projektem turystycznym – dodaje Wojciech Szalkiewicz. 

Szlak to propozycja poznania regionu obejmująca szesnaście „stacji”, które tworzą lokalne sanktuaria oraz miejsca związane z ludźmi i historią biskupstwa warmińskiego. Jego uzupełnieniem są Okolice Szlaku Świętej Warmii, z propozycją kolejnych szesnastu ciekawych warmińskich atrakcji.

Stowarzyszenie pomoże rozwijać projekt

W październiku 2021 Powiat Olsztyński otrzymał wyróżnienie za ten projekt w organizowanym przez samorząd województwa konkursie Pro Warmia i Mazury 2020.

Zwieńczeniem działań promocyjnych było natomiast powstanie w grudniu ubiegłego roku Stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii, skupiającego ponad 30 samorządów gminnych i powiatowych, które wspólnie chcą rozwijać ten projekt.

W ubiegłym roku powiat w różny sposób związał też promocję Warmii i Szlaku z postacią jej najsłynniejszego mieszkańca Warmii – Mikołaja Kopernika. Wydano dwie książki poświęcone słynnemu astronomowi, a z okazji jubileuszu 500-lecia obrony miasta przed Krzyżakami przy budynku starostwa powstał Zaułek Botaniczny Mikołaja Kopernika. Pojawiły się tam rośliny, w nazwie których pojawia się jego nazwisko. Do kalendarza wydarzeń regionalnych pod datą 8 listopada wpisano również „Dzień Kopernika, administratora dóbr kapituły warmińskiej w komornictwie olsztyńskim”.

Wspólnie z partnerami olsztyńskie starostwo wprowadziło ponadto na rynek pamiątek turystyczny nowe produkty: lilie odmiany Mikołaj Kopernik, Oleum Copernicus – naturalny olej rzepakowy tłoczony na zimno, Rosanke Copernicus – piwo warzone zgodnie ze średniowieczną formułą oraz Sublimat Winny Mikołaja Kopernika – panaceum na różne dolegliwości wyprodukowane według oryginalnej receptury wielkiego astronoma, a zarazem znamienitego lekarza. Sublimat zajął również trzecie miejsce w konkursie Pamiątka regionu Warmii i Mazur 2021.

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły