10 C
Olsztyn
sobota, 21 września, 2024

Świetna wiadomość! W tym roku odbędzie się inscenizacja bitwy pod Grunwaldem

Musisz przeczytać

Redakcja
Redakcja
Kilka słów w redakcji

To już pewne: w wakacje odbędzie się inscenizacja bitwy pod Grunwaldem! Atrakcji nie zabraknie.

Miłośnicy historii z pewnością ucieszą się, że po długiej przerwie rycerze wrócą na Pola Grunwaldu. W dwóch poprzednich latach plany organizatorów popsuła pandemia koronawirusa, ale w tym roku zapadła decyzja i w lipcu odbędzie się inscenizacja bitwy pod Grunwaldem.

Rekonstrukcja jednej z największych w średniowiecznej Europie bitew zbiegnie się z jubileuszowymi, bo 25. Dniami Grunwaldu, które w tym roku przypadają od 13 do 17 lipca.

– Turnieje tradycyjnie rozpoczniemy w środę, która w bieżącym roku przypadnie 13 lipca. W sobotę 16 lipca o godzinie 15 zaprosimy państwa na inscenizację bitwy pod Grunwaldem. Dni Grunwaldu zakończymy tym razem w niedzielę finałem Grunwaldzkiego Konnego Turnieju Rycerskiego. Będą to walki bezpośrednie na kopie JUST. Tradycyjnie już przez cały okres imprezy będzie funkcjonowało Podgrodzie Kupców i Rzemieślników wraz ze wszystkimi towarzyszącymi jej atrakcjami – poinformowali organizatorzy.

Inscenizacja wielkiej bitwy wraca po przerwie

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem odbędzie się pod okiem Krzysztofa Góreckiego, czyli autora scenariusza i reżysera tej wielkiej potyczki. Ponadto organizatorzy zaplanowali m.in. mistrzostwa Polski w walkach rycerskich, turniej bojowy dla osób niepełnoletnich, a do tego turnieje, przegląd piosenki harcerskiej i turystycznej oraz warsztaty.

W ciągu 25 lat inscenizacja stała się jednym z bardziej znanych wydarzeń historyczno-patriotyczno-kulturalnych w Polsce i dała impuls do powstania kolejnych imprez odtwórstwa historycznego. Pozostaje jednak wciąż największą z nich zarówno pod względem liczby odtwórców jak i turystów. Równocześnie jest to największe zjawisko w Europie dotyczące rekonstrukcji historycznej średniowiecza.

Liczby również imponują. W pierwszej inscenizacji wzięło udział ponad 350 walczących. W roku 2009 na polu bitwy pojawiło się ok. 1500 osób odgrywających zarówno ciężkich kopijników, jak i łuczników konnych i pieszych, artylerzystów czy wreszcie masy rycerstwa. W 2010 roku, kiedy obchodziliśmy 600. rocznicę bitwy, w inscenizacji uczestniczyło ponad 2000 rekonstruktorów historycznych.

Zobacz program Dni Grunwaldu 2022

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły