Po dwóch latach przerwy ponownie odbędzie się Olsztyński Marsz Równości. Organizatorzy podali jego hasło: “Jesteśmy jednością!”.
Olsztyński Marsz Równości zawiązał się w stolicy regionu w 2018 roku. W opisie na Facebooku możemy przeczytać: “Chcemy równości dla osób dyskryminowanych ze względu na orientację seksualną, płeć, niepełnosprawność, kolor skóry, stan majątkowy”.
Olsztyński Marsz Równości wraca po dwóch latach
Pierwszy olsztyński marsz równości odbył się w 2019 roku. Wzięło w nim udział kilkaset osób, głównie młodych. Kolorowy pochód przeszedł z ul. Bałtyckiej na plażę miejską. Nie zabrakło też osób, które na transparentach prezentowały hasła związane np. z ekologią.
W 2020 i 2021 roku marsz się nie odbył z powodu pandemii koronawirusa. Organizatorki poinformowały jednak, że w tym roku, po dwóch latach przerwy, pochód ponownie odbędzie się w Olsztynie.
“Jesteśmy jednością! – pod takim hasłem spotkamy się w 2022 roku na II Olsztyńskim Marszu Równości. Co to dla nas oznacza? Orientacje romantyczne, seksualne czy tożsamości płciowe są częścią nas. Rodzimy się z nimi i odkrywamy je zarówno przed samym sobą, jak i przed rodziną, najbliższymi i znajomymi np. z pracy. Jesteś osobą aromantyczną, transpłciową, biseksualną, lesbijką, gejem, demiseksualną albo niebinarną? Dla nas to nie ma znaczenia – akceptujemy Ciebie!
Dlatego nasze serce składa się z puzzli – flag, które dumnie będziemy nieść w trakcie marszu równości. Nikt nigdy nie powinien doświadczać przemocy w związku z tym, jaki jest – a to, jak pokazały nam ostatnie lata, w Polsce jest zbyt częste. Mimo to w sercu nie zabrakło miejsca dla flagi, która reprezentuje nasz kraj. Choć obecna polityka rządzących sprzyja dyskryminacji – osoby LGBTQIA+ żyją w Polsce. To też nasze miejsce i każdy z nas powinien czuć się tutaj bezpiecznie!” – napisały organizatorki wydarzenia.
Za kilka miesięcy zostaną ogłoszone data, godzina, miejsce przemarszu, a także wydarzenia towarzyszące.
Działaczki podkreślają, że Olsztyński Marsz Równości to nie tylko pochód ulicami miasta. Przypominają, że od czasu założenia brały udział w kilkunastu równościowych inicjatywach miejskich, regionalnych i ogólnokrajowych.
Jesteś osobą aromantyczną, transpłciową, biseksualną, lesbijką, gejem, demiseksualną albo niebinarną?