23 C
Olsztyn
piątek, 20 września, 2024

Napoleon wraca do Barkwedy! [ZAPOWIEDŹ]

Musisz przeczytać

Redakcja
Redakcja
Kilka słów w redakcji

Gmina Dywity, Sołectwo Barkweda i Grupa Rekonstrukcji Historycznej Fizylierów z Lidzbarka Warmińskiego zapraszają w sobotę 5 lutego na Piknik Napoleoński do Barkwedy. W programie m.in. inscenizacja potyczki z udziałem armat, pokaz chirurgii wojskowej, musztra i wspólne ognisko.

Impreza historyczna nawiązująca do Wojen Napoleońskich na Warmii, w szczególności do walk o przeprawę na Łynie w Barkwedzie 3 lutego 1807 roku pomiędzy armią francuską dowodzoną przez Napoleona Bonaparte i armią rosyjsko-pruską, odbędzie się w sobotę 5 lutego, czyli bardzo blisko historycznej daty! Będzie można poczuć niemal na własnej w skórze, w jakich warunkach walczyły ponad 200 lat temu obie armie.

Gmina Dywity zaprasza na piknik historyczny do Barkwedy

– Celem organizacji wydarzenia jest promocja gminy Dywity i sołectwa Barkweda – mówi wójt Daniel Zadworny. – Zależy nam także na promocji Szlaku Napoleońskiego i miejscowości, przez które przechodzi, jako lokalnego produktu turystycznego. Ważna jest także popularyzacja wiedzy o lokalnej historii i integracja lokalnej społeczności.

Wydarzenie w Barkwedzie jest nawiązaniem do dwóch edycji imprez napoleońskich, które odbyły się w tej miejscowości w 2018 i 2019 roku. W programie sobotniego pikniku znajdą się m.in. pokaz chirurgii wojskowej, musztra, patrole po okolicy, prezentacja uzbrojenia i umundurowania, komentarz historyka, potyczka z udziałem armat (ok. godz. 13), a także wspólne ognisko z kiełbaskami.

Wszystkie elementy programu, poza potyczką z udziałem trzech armat, odbędą się na terenie przy świetlicy wiejskiej. Sama bitwa (ok. godz. 13) odbędzie się terenie łąki przylegającej do alei drzew, prowadzącej do dawnego cmentarza ewangelickiego, którą użyczył organizatorom dr Tomasz Kardacz, właściciel klubu jeździeckiego „U Doktorka” w Barkwedzie.

Udział w pikniku zapowiedziało kilkudziesięciu rekonstruktorów m.in. z Litwy, Trójmiasta, Warszawy, Poznania, Grudziądza, Ornety, Lidzbarka Warmińskiego, Dobrego Miasta i Jonkowa.  

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły