9 C
Olsztyn
piątek, 20 września, 2024

Startuje budowa dworca kolejowego Olsztyn Główny. Szczegóły inwestycji

Musisz przeczytać

Redakcja
Redakcja
Kilka słów w redakcji

W piątek podpisano umowę na budowę nowego dworca kolejowego Olsztyn Główny. Pierwsze prace mają się rozpocząć w ciągu kilku dni.

Modernistyczna bryła na planie trapezu, przeszklone elewacje, funkcjonalność i ekologia – tak o głównych atutach nowego dworca kolejowego Olsztyn Główny mówią kolejarze. W piątek 28 stycznia przedstawiciele PKP podpisali w Olsztynie umowę z wykonawcą prac budowlanych.

Z nowego dworca kolejowego podróżni mają zacząć korzystać w drugiej połowie 2023 roku. W formie planu miejskiego zagospodarowana zostanie również przestrzeń przed budynkiem. Powstanie też nowy tunel pod dworcem i peronami, który pozwoli połączyć, dotychczas rozdzielone torami, dwie części miasta.

Kolejarze przekonują, że nowy dworzec Olsztyn Główny, wzniesiony na planie trapezu z przeszkloną fasadą, będzie reprezentacyjny, ale też oryginalny. Na elewacji frontowej znajdą się wielkoformatowy zegar, a tuż pod nim – zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków – pochodzący z dotychczasowego obiektu neon „Dworzec Kolejowy”.

Trzy kondygnacje

Z kolei od strony peronów na elewacji zostanie umieszczony napis z logotypem PKP i nazwą dworca. Długość elewacji od strony peronów wyniesie ok. 73 m, natomiast szerokość pod dachem – ok. 29 m. W najwyższym punkcie dachu budynek będzie miał około 12 m wysokości. Od strony torów zaprojektowano połączenie bryły z wiatą peronu pierwszego, która nawiąże stylem do dworca. Modernistyczna bryła zostanie przykryta wystającym poza jej obrys dachem. Wyglądem w zamyśle architektów ma on przypominać origami lub żagiel, co jest nawiązaniem do charakteru Warmii i Mazur.

Na nowy dworzec złożą się trzy kondygnacje – jedna podziemna i dwie nadziemne. Pierwszą z nich rozdzieli przejście prowadzące na perony i dalej w kierunku Zatorza. Po jego zachodniej stronie pojawią się lokale komercyjne, natomiast po wschodniej przestrzeń obsługi podróżnych, zajmująca łącznie dwie kondygnacje połączone ze sobą schodami tradycyjnymi, ruchomymi i windami.

W podziemiu zaprojektowano kasy biletowe, toalety oraz strefę podróżnego, natomiast na parterze przeszklony hol z dostępem do poczekalni, strefy dla rodziców z dziećmi i lokali komercyjnych. Pojawią się ponadto ergonomiczne ławki dla podróżnych, kosze, gabloty na rozkład jazdy i elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Znajdzie się tam również miejsce na mozaikę i tablicę z historią dworca, które mieszczą się w obecnym gmachu. Drugą kondygnację naziemną zajmą pomieszczenie biurowe.

“Bezpieczny i komfortowy obiekt”

Obiekt ma być nowoczesny, bezpieczny i komfortowy, który dodatkowo będzie posiadał wiele rozwiązań proekologicznych, w tym przeszło 1300 modułów fotowoltaicznych na dachu. W samym budynku zostanie zamontowana wentylacja z odzyskiem ciepła oraz energooszczędne oświetlenie wykonane w technologii LED, a także system BMS, zarządzający instalacjami i urządzeniami w budynku i optymalizujący zużycie energii cieplnej, elektrycznej i wody.

– Mieszkańcy zyskają dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że nowoczesny budynek dworca kolejowego stanie się wizytówką Olsztyna oraz ułatwi pasażerom i turystom podróżowanie po województwie – dodał Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Ireneusz Maślany, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.: – Dzięki tej inwestycji mieszkańcy i turyści zyskają supernowoczesny, proekologiczny dworzec o oryginalnym wyglądzie i bryle, z prawdziwym placem miejskim łączącym funkcje komunikacyjną i rekreacyjną. Jestem przekonany, że dworzec w nowej odsłonie stanie się wizytówką Olsztyna i doskonale wkomponuje się w tkankę miejską.

Udogodnienia i komfort

Jak mówią przedstawiciele PKP, nowy dworzec Olsztyn Główny będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, starszych, z ciężkim bagażem czy wózkiem dziecięcym, a także całkowicie pozbawiony barier architektonicznych. Na dworcu pojawi się szereg usprawnień, takich jak ścieżki prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille’a, obniżone okienka kasowe, mapy dotykowe dworca czy urządzenia wzmacniające dźwięk w aparatach słuchowych. Poza tym przy peronach pojawi się pochylnia z podgrzewaną zimą nawierzchnią.

Przed dworcem zaprojektowano z kolei parking na 58 miejsc, w tym 43 miejsca dla samochodów osobowych, cztery dla osób z niepełnosprawnościami, dwa do ładowania pojazdów elektrycznych, a także strefę kiss&ride oraz dostaw, postój taxi i zatoczkę autobusową. Powstanie także trójkątna wiata rowerowa na 80 miejsc, do której będzie prowadzić nowy fragment ścieżki rowerowej.

Centralną część placu przed budynkiem zajmie ponadto przestrzeń rekreacyjna z zielenią na trójkątnych wyspach. Zostaną tam zasadzone nowe rośliny, w tym drzewa. Kolejarze planują, że przestrzeń zielona zajmie przeszło 1300 mkw.

Czwarty w historii Olsztyna

Budowa nowego dworca kolejowego Olsztyn Główny pochłonie blisko 71 mln zł brutto. Wykonawcą robót jest poznańska spółka Torpol, z kolei dokumentację projektową opracowała pracowania architektoniczna TPF z Warszawy. 

Inwestycja powstanie z Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 (w sumie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców) z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Dodajmy, że będzie to czwarty w kolejności Dworzec Główny w Olsztynie. Pierwszy wybudowano w 1872 roku, drugi niedługo po drugiej wojnie światowej, natomiast trzeci powstawał w latach 1969-1971.

dworca kolejowego
Fot. PKP
dworca kolejowego
Fot. PKP
dworca kolejowego
Fot. PKP
dworca kolejowego
Fot. PKP
Fot. PKP
Fot. PKP
Fot. PKP
Fot. PKP

Więcej artykułów

4 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Basia
2 lat temu

W końcu 😊 Już się nie mogę doczekać ❤️

Właściciel dworca PKS: "Winny jest rząd PiS"
2 lat temu

[…] po tym, jak kolejarze podpisali umowę na budowę dworca PKP, konferencję prasową zorganizował właściciel dworca PKS. Rafał Twarowski stwierdził m.in., […]

Adam
2 lat temu

Origami nawiązujące do stylu Warmii i Mazur))))

Adam
2 lat temu

Tak, origami bardzo nawiązuje do historii Warmii i Mazur)))))

Ostatnie artykuły