9 C
Olsztyn
piątek, 20 września, 2024

Drogowcy otworzyli fragmenty ekspresowej drogi S7 do Warszawy

Musisz przeczytać

Redakcja
Redakcja
Kilka słów w redakcji

Drogowcy z GDDKiA w Olsztynie udostępnili około 50 km dwujezdniowej drogi ekspresowej S7 na odcinku Napierki – Płońsk. Są jednak pewne ograniczenia, a roboty wciąż trwają.

W środę kierowcy podróżują już dwujezdniową drogą S7 od węzła Strzegowo Północ do okolic miejscowości Pawłowo przed Płońskiem. Jadąc dalej na południe, od Pawłowa do Cieciórek, na odcinku o długości około 7 km korzystają z dróg zbiorczych. Co jednak ważne, w tym miejscu i szczególnie przy dużym natężeniu ruchu kierowcy mogą spodziewać się utrudnień, spowodowanych ograniczoną przepustowością drogi zbiorczej. Dalej do Płońska dojeżdżają natomiast nową jezdnią drogi ekspresowej.

Od czwartku z kolei kierowcy omijają już Mławę i nowym przebiegiem drogi S7 mogą dojechać do węzła Strzegowo Północ. W sumie drogowcy z GDDKiA w Olsztynie oddali do użytku około 50 km dwujezdniowej drogi.

– Między Napierkami a Mławą ruch odbywa się częściowo po jednej i częściowo po dwóch jezdniach. Dalej do Strzegowa dojedziemy dwujezdniową drogą ekspresową. W rezultacie kierowcy będą mieć do dyspozycji około 50 km nowej drogi w układzie dwujezdniowym, 14 km z ruchem po jednej jezdni oraz wspomniane około 7 km drogami zbiorczymi – mówi Karol Głębocki, rzecznik GDDKiA w Olsztynie, która odpowiada za tę inwestycję.

Tymczasowa organizacja ruchu

Udostępnienie odcinków S7 do ruchu nie oznacza jednak zakończenia prac, a ruch odbywa się według tymczasowej organizacji ruchu. Obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h na odcinkach dwujezdniowych i 60 km/h na drodze jednojezdniowej.

Przypomnijmy, że inwestycję obejmującą budowę 71 km drogi ekspresowej S7 podzielono na cztery odcinki: Napierki – Mława (ok. 14 km), Mława – Strzegowo (ok. 21,5 km), Strzegowo – Pieńki (ok. 22 km) i Pieńki – Płońsk (ok. 13,7 km). Inwestycja powstaje w systemie Projektuj i buduj. 

Prace dotyczą budowy drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym wraz z budową dróg serwisowych, remontem wybranych dróg lokalnych, budową obiektów inżynierskich oraz urządzeń ochrony środowiska. Powstaje ponadto m.in. 70 obiektów inżynierskich, 10 węzłów i 4 miejsca obsługi podróżnych. Nawierzchnia nowej “siódemki” jest z betonu cementowego, a nie asfaltowa jak na większości dróg ekspresowych.

Łączny koszt inwestycji wynosi 1,6 mld zł, z czego ponad miliard złotych stanowi dofinansowanie unijne. Wykonawcą trzech odcinków jest konsorcjum firm Strabag i Strabag Infrastruktura Południe (Strzegowo – Pieńki, Pieńki – Płońsk i Napierki – Mława). Wykonawcą odcinka Mława – Strzegowo jest natomiast konsorcjum PORR oraz PORR Bau.

Wszystkie prace na S7 mają zakończyć się w przyszłym roku przed wakacjami.

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Na nową S7 z Napierek do Płońska drogowcy wjeżdżają pod prąd
2 lat temu

[…] Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie oraz policjanci. Przypomnijmy, mimo że nowy odcinek drogi ekspresowej S7 leży poza granicami województwa warmińsko-mazurskiego, za jego realizację odpowiada olsztyński […]

Ostatnie artykuły