24 C
Olsztyn
piątek, 20 września, 2024

Olsztyn. Kolejny martwy nietoperz ze wścieklizną. Obszar zagrożony zostanie powiększony

Musisz przeczytać

Redakcja
Redakcja
Kilka słów w redakcji

Badania potwierdziły, że drugi znaleziony w Olsztynie padły nietoperz był zakażony wścieklizną. Jak się dowiedzieliśmy, obszar zagrożony wokół ogniska choroby zostanie powiększony. Przypominamy też wytyczne powiatowego lekarza weterynarii.

Pierwszego nietoperza ze wścieklizną znaleziono w ubiegłym tygodniu przy ulicy Natalii Żarskiej, niedaleko olsztyńskiej starówki. Powiatowy lekarz weterynarii wyznaczył wówczas zagrożony obszar wokół ogniska choroby:

od północnego wschodu terenem zabudowanym osiedla Podleśna wraz z cmentarzem komunalnym. Od wschodu, za węzłem kolejowym wzdłuż ul. Stalowej, a następnie wzdłuż ul. Leonharda. Od południowego wschodu obszarem osiedla Mazurskiego. Od południa ul. Synów Pułku przechodząca w ul. Juliana Tuwima do al. Warszawskiej. Od południowego zachodu częścią osiedla Likusy. Od zachodu obszar ograniczony brzegiem jeziora Ukiel. Od północnego zachodu obszar obejmuje część osiedla Likusy do stacji Olsztyn-Redykajny i następnie wzdłuż granicy lasu Rezerwat Redykajny.

Drugi nietoperz w Olsztynie był zakażony wścieklizną

Tym razem zakażone zwierzę zostało znalezione około kilometra dalej – przy ulicy Lengowskiego 12, niedaleko szpitala miejskiego i Szkoły Podstawowej nr 10. – Martwy nietoperz został znaleziony w środę 25 sierpnia. Powiększony zostanie również obszar zagrożony, między innymi o część osiedla Mazurskiego i Jarot – mówi w rozmowie z nami dr n. wet. Magdalena Zbanyszek-Kalinowska, powiatowy lekarz weterynarii w Olsztynie.

Jak wyjaśniają służby weterynaryjne, u zakażonych wścieklizną nietoperzy obserwuje się utratę zdolności lotu, nadpobudliwość na dotyk i dźwięk, przewracanie się na grzbiet i aktywność dzienną niespotykaną u zdrowych osobników. 

Nietoperze nie wykazują za to agresji. Zdecydowanie należy jednak zaznaczyć, że kontakt fizyczny z tak zachowującym się nietoperzem może stwarzać ryzyko zakażenia wścieklizną.

Dlatego w obrębie obszaru zagrożonego:

1. należy unikać kontaktu ze zwierzętami dzikimi
2. nie dotykać zwierząt podejrzanych lub padłych, a w przypadku znalezienia na obszarze zagrożonym martwego nietoperza lub innego dzikiego ssaka należy o tym fakcie powiadomić prezydenta miasta za pośrednictwem Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa w Olsztynie, policję lub powiatowego lekarza weterynarii
3. psy powinny być trzymane na uwięzi, wyprowadzane na smyczy, koty trzymane w zamknięciu
4. bezwzględnie należy dopełnić obowiązku corocznych szczepień psów przeciw wściekliźnie

Od kilku dni specjalne komunikaty na temat zakażonych wścieklizną nietoperzy pojawiają się także w autobusach i tramwajach komunikacji miejskiej w Olsztynie.

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły