W Miłomłynie powstanie tężnia solankowa. Gmina otrzyma 3,6 miliona złotych unijnego dofinansowania i dzięki temu będzie mogła ubiegać się o status uzdrowiska.
Projekt budowy tężni w Miłomłynie znajdował się do tej pory na liście rezerwowej. To się zmieniło, ponieważ zarząd województwa zwiększył kwotę przeznaczoną na wsparcie projektów związanych z rozbudową infrastruktury uzdrowiskowej. Pieniądze pochodzą ze środków unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020. Realizacja wszystkich projektów będzie kosztować blisko 23 miliony złotych, z czego unijne dofinansowanie wyniesie 18 milionów złotych.
Koszt budowy tężni solankowej w Miłomłynie wraz z małą architekturą i infrastrukturą techniczną wynosi 4,3 miliona złotych, dofinansowanie – 3,6 miliona złotych. Tężnia ma mieć 40 metrów średnicy i 5 metrów wysokości. Powstanie również wieża widokowa o wysokości 10 metrów.
Gmina Miłomłyn rozpoczęła starania o przyznanie statusu uzdrowiska w 2008 roku. Występuje tam cenna borowina. To rodzaj torfu, który jest stosowany w leczeniu chorób reumatycznych, schorzeń ginekologicznych i niektórych chorób narządów wewnętrznych.
Cztery lata temu Miłomłyn wraz z sołectwami Bagieńsko i Tarda uzyskał status obszaru ochrony uzdrowiskowej. Po wybudowaniu odpowiedniej infrastruktury, między innymi zakładów leczniczych, gmina będzie mogła ubiegać się o status uzdrowiska.
Wcześniej unijne wsparcie na budowę infrastruktury uzdrowiskowej otrzymały Lidzbark Warmiński i Gołdap. Od 2000 roku Gołdap posiada status uzdrowiska o profilu borowinowo-klimatycznym. Tężnie solankowe mają długość 220 i wysokość 8 metrów. Solanki, wydobywane z głębokości 646 metrów, wytwarzają mikroklimat o dużej zawartości jodu, bromu, magnezu, wapnia, potasu, sodu i fluoru. W Gołdapi oprócz tężni znajdują się między innymi sanatorium, pijalnia wód mineralnych, infrastruktura uzdrowiskowa z promenadą zdrojową i urządzenia do ćwiczeń nad jeziorem.
[…] Miłomłyn chce być uzdrowiskiem. Powstanie tężnia za 4 miliony złotych […]