- Szkolenie i rozwój: Brygada przeszkoliła 3,5 tysiąca żołnierzy, z czego 700 to kobiety, które znacząco przyczyniają się do działalności jednostki.
- Wsparcie podczas kryzysów: Żołnierze brygady aktywnie wspierali służby medyczne podczas pandemii COVID-19, zabezpieczali granicę z Białorusią oraz pomagali uchodźcom z Ukrainy.
- Nowe zadania i wyzwania: Brygada przygotowuje się do wprowadzenia komponentu obrony pogranicza, zwiększając uzawodowienie dwóch batalionów.
- Łączenie służby z życiem cywilnym: Formacja umożliwia żołnierzom służbę bez rezygnacji z obowiązków cywilnych, z szkoleniami przeważnie w dni wolne.
Podczas uroczystości w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, płk Jarosław Kowalski, dowódca brygady, podkreślił znaczenie nowych zadań przed żołnierzami. “Wprowadzenie komponentu obrony pogranicza jest dla nas kolejnym wyzwaniem. Dwa bataliony mają większy poziom uzawodowienia,” mówił Kowalski.
Monika Jabłońska-Buder z 4 W-MBOT dodała, że obecność kobiet w wojsku jest bardzo pozytywna. “Panie w wojsku radzą sobie bardzo dobrze. Są silne i zdeterminowane. Wiedzą po co przychodzą – chcą się nauczyć bronić siebie i swoich bliskich,” powiedziała.
Uroczysty apel z okazji rocznicy brygady odbędzie się w czwartek na terenie jednostki wojskowej w Olsztynie. Event ten zbiega się z dalszymi planami rozwoju i szkolenia w brygadzie, co podkreśla ich trwałe zaangażowanie w obronność kraju i wsparcie społeczności lokalnych.