21 C
Olsztyn
sobota, 21 września, 2024

25 lat więzienia za zabójstwo starszej kobiety w Pielgrzymowie: Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał wyrok

Musisz przeczytać

Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał na karę 25 lat pozbawienia wolności Zbigniewa P. oskarżonego o zabójstwo starszej kobiety w Pielgrzymowie w 2006 r. 

Sprawa dotyczy zdarzenia, do którego doszło w nocy z 28 na 29 stycznia 2006 r. w Pielgrzymowie w gminie Kozłowo. 

Według ustaleń prokuratora Zbigniew P. w nieustalony sposób przedostał się wówczas do domu 81-latki, a następnie pod pretekstem rabunkowym zaczął go przeszukiwać. Gdy kobieta zorientowała się, że w domu jest inna osoba, oskarżony zaczął bić pokrzywdzoną po całym ciele i dusić. 

81-latka doznała poważnych obrażeń ciała i straciła przytomność. Następnie Zbigniew P. w celu zatarcia śladów miał podłożyć ogień w domu pokrzywdzonej, po czym pozostawił ją tam nieprzytomną i niezdolną do ucieczki. W rezultacie kobieta zmarła z powodu zaczadzenia i oparzeń.

Pierwotne śledztwo w sprawie śmierci 81-letniej mieszkanki Pielgrzymowa w 2006 r. zostało umorzone ze względu na niewykrycie sprawcy tego czynu. Jednakże po latach śledczy wrócili do tej sprawy. Ponowna analiza materiału dowodowego, z wykorzystaniem nowoczesnych metod badań, doprowadziła do wytypowania Zbigniewa P. jako osoby podejrzanej o zabójstwo 81-latki.

Zbigniew P. w 2021 r. został zatrzymany.  Proces Zbigniewa P. rozpoczął się w dniu 2 grudnia 2022 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie. Zbigniew P. w pierwszym dniu procesu nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.

Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał ostatecznie Zbigniewa P. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i wymierzył mu za to karę 25 lat pozbawienia wolności. Ponadto, Sąd orzekł od oskarżonego na rzecz oskarżycielki posiłkowej – córki zmarłej kobiety zapłatę 50 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Sąd podając ustne motywy wyroku wskazał, że kilka lat temu postępowanie w sprawie śmierci 81-letniej kobiety zostało wznowione z uwagi na ujawnienie nowego materiału dowodowego, w szczególności śladów biologicznych zabezpieczonych na odzieży pokrzywdzonej. Przeprowadzone badania DNA doprowadziły do wniosku, że zabezpieczone ślady biologiczne pochodzą od oskarżonego Zbigniewa P. – informuje Adam Barczak, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Dodaje, że oskarżony nie zakwestionował wyników tych badań, ani nawet nie zaprzeczył, że zabezpieczone ślady biologiczne należą do niego. 

W toku postępowanie przygotowawczego i sądowego wyjaśnił, że w nocy, kiedy doszło do tego zdarzenia, był uczestnikiem wypadku drogowego (jako pasażer), w wyniku którego pokrzywdzona miała zostać potrącona niedaleko swojego domu. Oskarżony twierdził, że pomagał wówczas w wyciąganiu pokrzywdzonej spod pojazdu. 

W trakcie tej czynności z rozciętego łuku brwiowego leciała mu krew, którą zakrwawił odzież pokrzywdzonej. Jego kontakt z pokrzywdzoną miał zakończyć się po wydostaniu jej spod auta i pozostawieniu na poboczu drogi. W ocenie Sądu, żadnego takiego wypadku drogowego nigdy nie było. Całość wersji z wypadkiem jest kłamliwa, nie poparta dowodami i została przedstawiona przez oskarżonego w celu uniknięcia odpowiedzialności za śmierć pokrzywdzonej – podkreśla Barczak. – Sąd zwrócił przy tym uwagę, że z opinii biegłego z zakresu medycyny sądowej jednoznacznie wynika, że obrażenia stwierdzone na ciele pokrzywdzonej to wynik działania osób trzecich i nie mogły one powstać na skutek wypadku drogowego. Z kolei biegły z zakresu pożarnictwa wskazał, że pożar w domu pokrzywdzonej nastąpił w wyniku umyślnego podpalenia.

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły