23 marca w godzinach popołudniowych pojawiła się pierwsza grupa uchodźców z Ukrainy, która została zakwaterowana w olsztyńskim Bratniaku. Zostało w nim przygotowanych 480 miejsc.
Ukraińcy zostali relokowani z innych miast
Do Bratniaka zostały skierowane osoby, które przebywały w innych miastach. Było to możliwe dzięki umowie urzędu wojewódzkiego z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, który przekazał zespołowi zarządzania kryzysowego budynek.
Bratniak został posprzątany, a część jego wyposażenia pochodzi ze zbiórek, w czasie których udało się zebrać między innymi potrzebne sztućce, talerze, kubki czy zabawki. Osoby z Ukrainy mają w nim zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, jak również dostęp do tłumacza, psychologa oraz pomocy medycznej.
Jak mówił rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek dla Radia UWM: Obiekt został użyczony przez UWM a przez służby Wojewody Warmińsko-Mazurskiego przystosowany do przyjęcia uchodźców wojennych z Ukrainy. W tym miejscu dysponujemy możliwością przyjęcia około 500 osób. Pierwszą grupę – około 50 osób – już do nas przybyła i została zakwaterowana. Ma tam też zapewnione wyżywienie oraz – w razie potrzeby -także inną pomoc: medyczną, socjalną czy psychologiczną.
Jak dodał dla Radia Olsztyn Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody warmińsko- mazurskiego Służby wojewody: dzięki uprzejmości władz Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie, otwierają obiekt – miejsce zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy, gdzie jesteśmy w stanie zapewnić zakwaterowanie i wyżywienie. Ten obiekt został przez nas uporządkowany.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski pomaga
Od samego początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Uniwersytet Warmińsko-Mazurski wspiera mieszkańców Ukrainy. Na antenie Radia UWM Prorektor ds. umiędzynarodowienia uczelni, prof. Paweł Wielgosz powiedział: Podejmujemy szerokie spectrum działań. Poza zbiórkami finansowymi i rzeczowymi prowadzonymi przez samorząd studencki, uczelnia wspiera bezpośrednio osoby uciekające przed wojną. Fundacja ŻAK przygotowała pewną ilość miejsc dla naszych potencjalnych pracowników. Zgłaszają się do nas osoby z ukraińskich uczelni, z którymi mieliśmy współpracę naukową czy dydaktyczną. Teraz szukają u nas pomocy czy zatrudnienia. W miarę możliwości zatrudniamy takie osoby na stanowiska profesorów wizytujących. Są to najczęściej kobiety z dziećmi.
Akcja UWM Solidarny z Ukrainą
W akcję włączyło się wielu studentów i pracowników uczelni. Od miesiąca prowadzona jest zbiórka rzeczowa, można również przelewać środki pieniężne, za które są kupowane najpotrzebniejsze artykuły. Akademicki Ośrodek Wsparcia „Empatia” oferuje bezpłatne porady psychologiczne, a także konsultacje dla studentów oraz pracowników pochodzących z Ukrainy. Na Wydziale Humanistycznym prowadzone są zajęcia z języka polskiego. Mogą na nie uczęszczać wszyscy chętni obywatele z Ukrainy, którzy przebywają w Olsztynie.
Ukraińcy przebywają również w innych miejscach
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę do Polski trafiło już ponad 2 204 000 uchodźców. Na Warmii i Mazurach przebywa obecnie około 3 tysiące Ukraińców.
W Olsztynie przebywają oni między innymi w hotelu Relaks przy ulicy Żołnierskiej, w hostelu Banku Żywności, w Polsko-Niemieckim Centrum Młodzieży, a także w Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie.