Zmarł Tadeusz Milewski – olsztyński sportowiec i działacz społeczny

W niedzielę zmarł Tadeusz Milewski – olsztyński działacz społeczny, sportowiec, paraolimpijczyk. Przez wiele lat mówił, że Stadion Leśny powinien zostać odbudowany. Miał 81 lat.

– Odszedł od nas wyjątkowy człowiek, mądry społecznik, pełen energii, ciepła i pogody ducha. Dla wielu z nas był przede wszystkim przyjacielem i nieocenionym wzorem, jak na co dzień pomagać drugiemu człowiekowi – tak Tadeusza Milewskiego wspominają pracownicy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Urodził się 13 grudnia 1938 roku w Białymstoku, od 1945 roku mieszkał w Olsztynie. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie i podyplomowe studia z zakresu Tyflopedagogiki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Trenował biegi średnie w olsztyńskich klubach Budowlani i Gwardia, w 1966 roku na mistrzostwach Polski wywalczył brązowy medal na 5000 metrów. W latach 1958-1971 był także reprezentantem Polski w lekkiej atletyce w biegach długodystansowych.

W 1971 roku miał wypadek samochodowy i częściowo stracił wzrok. Mimo przeciwności losu nie zrezygnował ze sportu. Wręcz przeciwnie – stał się jeszcze bardziej aktywny. Zaczął trenować rzut dyskiem i rzut oszczepem, a w 1976 roku podczas paraolimpiady w Toronto zdobył brązowy medal w rzucie dyskiem.

Tadeusz Milewski był też zaangażowany w działalność społeczną w Polskim Związku Niewidomych. W 1975 roku został dyrektorem okręgu PZN w Olsztynie. Był przewodniczącym stowarzyszenia Cross, a także współzałożycielem i dyrektorem ośrodka rehabilitacyjno-leczniczego Labirynt, członkiem zarządu Warmińsko-Mazurskiego Związku Lekkiej Atletyki, wiceprezydentem Polskiej Federacji Związków Stowarzyszeń Osób Niepełnosprawnych, wiceprezydentem Światowej Organizacji Szachistów Niewidomych, członkiem Zarządu Krajowej Rady Osób Niepełnosprawnych oraz prezesem Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportu Osób Niepełnosprawnych.

Współtworzył ponadto program kompleksowej rehabilitacji osób z dysfunkcjami narządu wzroku od najwcześniejszego dzieciństwa do późnej starości. W 1994 roku został współzałożycielem Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, któremu przewodniczył. Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Tadeusz Milewski był także jednym z inicjatorów odbudowy Stadionu Leśnego w Olsztynie. Podczas naszych rozmów – głównie telefonicznych – wielokrotnie powtarzał, że marzy, aby stadion odrodził się jako europejskie centrum sportu i rekreacji. Zawsze chętnie komentował też sprawy, które dotyczyły osób niepełnosprawnych z Warmii i Mazur. Do dzisiaj pamiętam pierwsze słowa, jakie od niego usłyszałem. W 2012 albo 2013 roku pisałem o przeszkodach, z jakimi muszą zmagać się osoby niepełnosprawne w Olsztynie. Na dzień dobry powiedział wtedy: “Niepełnosprawni nie chcą litości. Chcą normalnie funkcjonować”.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version