Upadłość konsumencka: czy warto ją ogłosić?

Upadłość konsumencka to nie tylko całkowite uwolnienie się od długów, ale również możliwość odzyskania przez dłużnika równowagi psychicznej.

Z chwilą ogłoszenia upadłości konsumenckiej wierzyciele tracą bowiem uprawnienie do dochodzenia swoich wierzytelności, zarząd nad majątkiem upadłego przyjmuje syndyk i to z nim będą kontaktować się wszyscy wierzyciele.

Zalety ogłoszenia upadłości konsumenckiej to między innymi niewielki koszt wszczęcia postępowania – opłata od wniosku wynosi 30 zł czy też możliwość jej ogłoszenia i uzyskania oddłużenia w sytuacji, gdy upadły nie posiada żadnego majątku. Ponadto, jeśli wobec upadłego toczyły się postępowania egzekucyjne, to po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej komornik nie będzie mógł dalej prowadzić egzekucji z majątku dłużnika.

Przeczytaj również: Upadłość konsumencka, czyli kto i kiedy może ją ogłosić?

Zasadniczym celem upadłości konsumenckiej jest oddłużenie osoby fizycznej, a więc umorzenie długów powstałych przed ogłoszeniem upadłości, które nie zostały zaspokojone w wyniku likwidacji masy upadłości bądź wykonania planu spłaty. W niektórych przypadkach możliwe jest oddłużenie bez ustalania planu spłaty.

Niezaspokojone w toku upadłości konsumenckiej zobowiązania nie mogą być dochodzone ponownie, inaczej niż w postępowaniu egzekucyjnym, gdzie – mimo umorzenia takiego postępowania – wierzyciel nadal może dochodzić od dłużnika należnych mu pieniędzy.

Upadłość konsumencka ma chronić konsumenta

Zaletą upadłości konsumenckiej jest również to, że toczy się jedno postępowanie, w ramach którego dochodzi do zaspokojenia roszczeń wierzycieli. Postępowań egzekucyjnych może z kolei być kilka czy kilkanaście, co tylko powoduje wzrost zadłużenia.

Z chwilą ogłoszenia upadłości konsumenckiej przestają być naliczane także odsetki. Upadłość konsumencka przewiduje rozwiązanie, mające chronić konsumenta/upadłego przed bezdomnością, dlatego nie musi on obawiać się utraty dachu nad głową.

Na wniosek upadłego, w momencie sprzedaży faktycznie zamieszkiwanej przez niego nieruchomości, z sumy uzyskanej ze sprzedaży niniejszej nieruchomości wydziela się kwotę odpowiadającą przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego w tej samej lub sąsiedniej miejscowości – za okres od 12 do 24 miesięcy.


Adwokat Milena Bernacka-Stachniałek
Kancelaria Adwokacka Stachniałek Socha w Iławie z filiami w Olsztynie i Lubawie

Jest adwokatem i doradcą restrukturyzacyjnym (może pełnić funkcję na przykład syndyka masy upadłości konsumenckiej). Na co dzień pomaga i doradza klientom w sprawach dotyczących ogłoszenia upadłości konsumenckiej oraz upadłości przedsiębiorców. Założyciel Kancelarii – www.ilawa-adwokat.pl oraz partner w Kancelarii www.adwokaci.ilawa.pl. Odpowiedzialna także za tworzenie, rejestrację i obsługę spółek prawa handlowego oraz likwidację podmiotów prawa gospodarczego.

Kontakt: milena@kancelariestachnialek.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version