Polska zdejmuje maski. Wracają kina, baseny, siłownie i wesela do 150 osób

Od soboty nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni. Maseczki ochronne będą jednak potrzebne w sklepach, kościołach czy komunikacji miejskiej. 6 czerwca rząd otworzy kina, teatry, siłownie, baseny i salony masażu. Możliwa będzie też organizacja wesel do 150 osób.

Premier przedstawił czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. – Przed nami nowa rzeczywistość, w której musimy nauczyć się żyć. Mam nadzieję, że przy odpowiedniej dyscyplinie będziemy mogli szybko wrócić do normalności gospodarczej – powiedział Mateusz Morawiecki.

Znoszenie kolejnych ograniczeń dotyczących COVID-19 jest możliwe, ponieważ – jak zaznaczył premier – w większości województw liczba zachorowań spada. – Trzymajmy się jednak zasad. Walka wciąż trwa – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Albo dystans, albo maseczka

Od najbliższej soboty (30 maja) noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe w przestrzeniach otwartych. Bez maseczki można więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu. Nie są one konieczne również w pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami oraz w restauracji lub barze – gdy gość zajmie miejsce przy stoliku.

Maseczek będziemy jednak potrzebować w sklepach i komunikacji miejskiej albo tam, gdzie nie można zachować odpowiedniego dystansu, czyli dwóch metrów. Jeśli w przestrzeni otwartej dwie osoby idą blisko siebie, to zalecane jest noszenie maseczek.

Usta i nos nadal trzeba zasłaniać w autobusach i tramwajach, sklepach, kinach i teatrach, salonach masażu i tatuażu, kościołach i podczas załatwiania spraw w urzędach. Nie jest to jednak pełna lista – na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów czytamy, że dodatkowe miejsca, w których trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Więcej osób w sklepie, restauracji i na targu

Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na jedną osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać, jednak w środku nadal trzeba zasłaniać nos i usta.

Rząd prowadzi też rozmowy ze związkami sportowymi na temat limitu osób na stadionach. Należy również pamiętać, że w punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci, zanim usiądą do stolika, muszą mieć na twarzy maseczki ochronne. Nadal obowiązują też wszystkie wytyczne sanitarne – dezynfekcja rąk czy stolików.

Zniesienie ograniczeń obejmuje ponadto kościoły i pozostałe miejsca sprawowania kultu religijnego. Limit osób przestaje obowiązywać od soboty. Podobnie jest z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób. W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

Wesela i inne zgromadzenia do 150 osób

Od soboty można organizować zgromadzenia na powietrzu i koncerty plenerowe do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować dwumetrową odległość.

– Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia lub koncerty plenerowe nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Od soboty 6 czerwca powróci możliwość organizacji wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Dodatkowo weselnicy nie muszą nosić maseczek.

Powrót kin, teatrów i siłowni. Dyskoteki zamknięte

Rząd zdecydował ponadto, że od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie i kluby fitness.

Również od 6 czerwca działalność, przy spełnieniu wymogów sanitarnych, mogą wznowić kina, teatry, filharmonie, opery, balet, baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. – Wypełniamy pojemność widowni do 50 procent, tak żeby ten kontakt był rozluźniony, oraz nosimy maseczki – powiedział minister kultury Piotr Gliński.

Tydzień wcześniej Polacy będą mogli skorzystać z siłowni pod chmurką, placów zabaw i małej infrastruktury leśnej. Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Obecnie trwają konsultacje z przedsiębiorcami, w trakcie których wypracowane zostaną zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż. Nadal zamknięte pozostają dyskoteki i kluby, ponieważ mogą one stanowić ogniska zakażeń.

– Wciąż powinniśmy zachowywać czujność, unikać tłumów, zachowywać dystansowanie społeczne. Spłaszczenie krzywej epidemii – to jest cały czas naszym zadaniem – stwierdził premier.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version