ZUS policzył zwolnienia lekarskie. Gdzie było ich najwięcej i jak długo chorowaliśmy?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wziął pod lupę zwolnienia lekarskie. Na Warmii i Mazurach ubezpieczeni otrzymali ponad 650 tys. zaświadczeń.

20,5 mln – tyle zwolnień wystawili chorym lekarze w całym 2021 roku. Łączna liczba dni absencji chorobowej w pracy wyniosła 239,9 mln. W porównaniu z 2020 rokiem spadła zarówno absencja liczona w dniach – o 6,3 proc., jak również liczba zaświadczeń –  o 1,3 proc.

Zwolnienia lekarskie na Warmii i Mazurach

Na Warmii i Mazurach w ubiegłym roku ubezpieczeni otrzymali ok. 651 tys. zwolnień lekarskich: 221 tys. z oddziału ZUS w Elblągu i blisko 430 tys. z oddziału w Olsztynie. W sumie to ok. 8 mln dni. To mniej niż w 2020 roku, kiedy na Warmii i Mazurach wszystkich wystawionych zwolnień było ok. 671 tys., w tym ok. 16 tys. z powodu Covid-19.

Zwolnienia lekarskie były wystawiane przeciętnie na 11,7 dnia. Ale jedna osoba może otrzymać kilka zwolnień w ciągu roku. Przynajmniej jedno zwolnienie otrzymało w ubiegłym roku 6,5 miliona osób, czyli ok. 45 proc. liczby osób podlegających w jednym momencie ubezpieczeniu chorobowemu. Zatem przeciętna długość absencji chorobowej wyniosła 36,7 dnia. Przy czym w przypadku mężczyzn było to 33,5 dnia, a w przypadku kobiet 39,5 dnia – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W rejestrze e-ZLA znajdują się także zaświadczenia wystawiane osobom ubezpieczonym w ZUS w celu opieki nad dzieckiem oraz innym członkiem rodziny, w związku z ich chorobą. Ponadto lekarze wystawiają zwolnienia lekarskie osobom, które nie są ubezpieczone w ZUS. Absencja uwzględniająca również te przypadki wyniosła 282,5 mln dni, na które złożyło się 24,6 mln zaświadczeń od lekarzy.

Na pierwszym miejscu ciąża i porody

– Dominującą przyczyną absencji chorobowej były choroby związane z ciążą, porodem i połogiem. Odpowiadały one za ok. 17 proc. absencji. Niewiele mniej, bo 16,5 proc. przerw w pracy, dotyczyło chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Dalsze miejsca tego rankingu zajmują urazy i zatrucia (13,1 proc.), choroby układu oddechowego (11,6 proc.) oraz zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (10,5 proc.), które od lat nabierają coraz większego znaczenia – wskazuje prezes ZUS.

Przypomina, że w rejestrze uwidoczniona jest jedynie część absencji chorobowej wynikającej z epidemii Covid-19. – Wynika to z faktu, że usprawiedliwieniem nieobecności w pracy oraz podstawą wypłaty zasiłków jest również decyzja o nałożeniu kwarantanny i izolacji. Dlatego w 2021 roku zarejestrowano jedynie 528,3 tys. zaświadczeń lekarskich z tytułu jednostki chorobowej Covid-19 na łączną liczbę 4,2 mln dni – wyjaśnia prof. Uścińska.

– Lekarze wystawiają także zaświadczenia na jednostki chorobowe powiązane z Covid-19, np. powikłania i rehabilitacja. W 2021 roku zarejestrowaliśmy 165,4 tys. takich zaświadczeń na 1,7 mln dni absencji. W województwie warmińsko-mazurskim takich zwolnień wystawiono ponad 15 tys. – 10 tys. z oddziału w Olsztynie i 5 tys. w Elblągu. Łączna suma dni wyniosła 119 tys. – mówi Anna Ilukiewicz, rzeczniczka ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Źródło: ZUS

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version