Znowu rozkopią centrum Olsztyna. Są takie zalecenia dla drogowców

Zarząd Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie szykuje się do zlecenia prac archeologicznych w centrum miasta. Wiadomo z czym są związane.

Prace archeologiczne mają zostać przeprowadzone przy ul. Nowowiejskiego w Olsztynie. Obecnie znajdują się tam trzy parkingu. Jeden z nich od miasta dzierżawi prywatna osoba. Ten ostatni jest ogrodzony w przeciwieństwie do pozostałych. Ich stan pozostawia wiele do życzenia, szczególnie w przypadku środkowego placu.

To zwykłe klepiskomówi jeden z parkujących tam kierowców. Nawierzchnia jest wyboista, a jak spadnie deszcz to tworzą się ogromne kałuże.

Władze Olsztyna myślą o zagospodarowaniu tego miejsca od lat. Na razie skończyło się na opracowaniu koncepcji architektonicznej zakładającej budowę w tym miejscu parkingu podziemnego. Do tej pory z tych założeń nic nie wyszło.

Choć w niewielkim stopniu sytuację postanowił zmienić Zarząd Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Szykują się do wykopalisk

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie rozpoczął prace przygotowawcze nad projektem budowy parkingu naziemnego przy ul. Nowowiejskiego informuje prezydent Piotr Grzymoiwcz.

Wcześniej drogowcy wystąpili do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie, z wnioskiem o wydanie zaleceń konserwatorskich, niezbędnych
do rozpoczęcia jakikolwiek prac na wskazanym terenie. Pod koniec września WUOZ w Olsztynie zaakceptował inwestycję polegającą “na przebudowie obecnie istniejącego parkingu, jednak wyłącznie tymczasowo”.

I do momentu przywrócenia obszarowi zabytkowemu, jego historycznych wartości,
w tym realizacji inwestycji uczytelnienia i ekspozycji fortyfikacji Starego Miasta
czytamy w piśmie prezydenta Olsztyna.
Z otrzymanych warunków od WUOZ wynika, że rozpoczęcie jakichkolwiek
prac projektowych i budowlanych, będzie musiało zostać poprzedzone kwerendą
wykonanych dotychczas badań archeologicznych oraz dodatkowymi ratunkowymi
badaniami archeologicznymi na obszarach nieprzebadanych.

Aktualnie ZDZiT przygotowuje się do udzielenia stosownego zamówienia w tym zakresie. Po zakończeniu badań analizowana będzie koncepcja zagospodarowania terenu, która będzie uwzględniać ich wyniki oraz wytyczne WUOZ dotyczące m.in. możliwych do zastosowania materiałów dodaje prezydent Grzymowicz.

Radny ma pomysł

Sceptycznie do tych planów podchodzi radny Paweł Klonowski z Koalicji Obywatelskiej. W interpelacji skierowanej do ratusza zachęca do “nieprzywiązywania się do jedynej słusznej koncepcji budowy parkingu wielopoziomowego czy podziemnego”.

Na którą ze względu na ogromne koszty oraz częsty brak rentowności takich inwestycji mieszkańcy i przyjezdni czekają już zdecydowanie zbyt długo, a nie wiadomo kiedy i czy w ogóle się takiego obiektu doczekają stwierdził radny Klonowski.

W związku z tym wnosi o “dopuszczenie możliwości powstania w tym miejscu również o wiele tańszego pod względem wykonania parkingu naziemnego, pokrytego pasującym do zabytkowej okolicy brukiem oraz zazielenionego i schowanego wśród drzew.

A także jego wykonanie jako rozwiązania docelowego, a nie tylko tymczasowego do momentu rozpoczęcia projektu uczytelniania murów obronnych miasta zaznacza radny.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version