Znamy datę wykreślenia „szubienic” z rejestru zabytków

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało, że Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej dłuta Xawerego Dunikowskiego może zostać wykreślony z rejestru zabytków już 23 września. Dzięki temu możliwe stanie się przeniesienie monumentu z centrum Olsztyna.

W tekście Ministerstwo chce wykreślić „szubienice” z rejestru zabytków” informowaliśmy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wszczęło procedurę wykreślenia pomnika autorstwa Xawerego Dunikowskiego z rejestru zabytków.

23 sierpnia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wszczął z urzędu postępowanie w sprawie uchylenia, decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 19 maja 1993 r., wpisującej do rejestru zabytków województwa olsztyńskiego „Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej” w Olsztynie – stwierdza Centrum Informacyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Debata).

Poznaliśmy więcej szczegółów na ten temat. Urzędnicy zapowiedzieli, że taka procedura powinna potrwać ok. miesiąca, czyli zakończona będzie 23 września.

Reporter Radia Olsztyn otrzymał pismo z ministerstwa, z którego wynika, że uchylenie decyzji o wpisie do rejestru zabytków możliwe jest „m.in. w sytuacji zagrożenia dla ważnego interesu państwa”.

Abstrachując od zasadności tej argumentacji, urzędnicy z ministerstwa wskazują także na jeszcze jedną wątpliwość przy wpisaniu „szubienic” do rejestru zabytków, a mianowicie pomnik Dunikowskiego znajduje się na tej liście jako… obiekt ruchomy. Urzędnicy uważają, że to wada prawna.

Jeżeli Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej zostanie wykreślony z rejestru zabytków, obejmie go ustawa dekomunizacyjna, która narzuci władzom miasta usunięcie monumentu z przestrzeni publicznej. Jeżeli samorząd nie podejmie takiego kroku, decyzja zostanie podjęta przez wojewodę.

Przypomnijmy, że monument powstał w sercu Olsztyna w latach 50. XX wieku. Materiał pochodził z rozebranego mauzoleum Hindenburga w obecnym Olsztynku.

W latach 90. zmieniono nazwę na obecnie używaną (poprzednio był to Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej). „Szubienice” zostały w tym czasie wpisane do rejestru zabytków.

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Warmiak
2 lat temu

“W latach 90. zmieniono nazwę na obecnie używaną (poprzednio był to Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej). „Szubienice” zostały w tym czasie wpisane do rejestru zabytków.” Pomnik nie zmieniał nazwy to jest podawane kłamstwo , jak to mawiał niegdyś pewien polityk, że jak się co powie 100x to staje się prawdą. Jak ktoś chce to sprawdzić to wystarczy zajrzeć do starych wydań encyklopedii.

wpDiscuz
Exit mobile version