Zmniejszenie budżetu na remonty zabytków w Olsztynie – co to oznacza dla mieszkańców?

Można już składać dokumenty dotyczące udzielenia dotacji na prace konserwatorskie i remontowe. Wnioski będa przyjmowane do 3 marca 2023 r.

O dotacje mogą się starać m.in. wspólnoty mieszkaniowe, które etapami remontują zabytkowe kamienice. Remonty dachów, odnawianie elewacji, stolarki drzwiowej i okiennej albo przygotowanie niezbędnej  dokumentacji – to prace, na które najczęściej składane są wnioski. 

Jak informuje Urząd Miasta w Olsztynie, w minionym roku z dotacji odnowiono stolarkę drzwiową w budynkach przy ul.: Grunwaldzkiej 25, M. Lengowskiego 1/3/5, Parkowej 3, E. Plater 26,  wykonano prace remontowe przy rynnach i rurach spustowych w budynku przy al. Warszawskiej 56 oraz dokumentacje dla budynków przy ul. Kołłątaja 24 i al. Przyjaciół 14.

Złożone wnioski zostaną najpierw ocenione pod względem formalnym. Tymi, które nie będą mieć uchybień (zostaną dostarczone w terminie i będą kompletne), zajmie się komisja. Ostateczną decyzję – na wniosek prezydenta Olsztyna  – podejmie Rada Miasta. Właściciele obiektów zabytkowych mogą starać się o dofinansowanie na wykonanie na wykonanie m.in. badań konserwatorskich lub architektonicznych, dokumentacji konserwatorskiej, odnowienie elewacji i opracowanie programu prac konserwatorskich i restauratorskich. 

Dotacje z budżetu miasta na działania przy olsztyńskich zabytkach udzielane były od roku 2006. Z powodu trudnej sytuacji finansowej ratusz zrezygnował z tych dotacji w 2020 roku. Wraca do nich, choć ze zmniejszoną pulą. Zmalała ona z około 500 tys. zł do 100 tys. I taka kwota będzie do rozdysponowania w tym roku.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version