Zmarł Zenon Rydziński, twórca olsztyńskich zapasów i trener wielu pokoleń sportowców

We wtorek w wieku 92 lat zmarł Zenon Rydziński, działacz sportowy, trener i wychowawca kilku pokoleń olsztyńskich zapaśników i szkoleniowców.

Zenon Rydziński urodził się 24 października 1929 roku w Gzinie, w powiecie bydgoskim. Karierę sportową rozpoczynał w sekcji bokserskiej w klubie Zjednoczeni w Bydgoszczy pod okiem legendarnego trenera Feliksa Stamma, a kontynuował ją w bydgoskiej Polonii.

Służbę wojskową pełnił we Wrocławiu i tam – zamiast boksu – zaczął trenować zapasy. Jego pierwszym trenerem był Feliks Rejniak w klubie Pafawag. Po służbie zasadniczej podjął edukację w Oficerskiej Szkole Wojsk Inżynieryjnych. W październiku 1953 roku trafił z przydziału na Warmię i Mazury. Jako zawodnik reprezentował olsztyńskie kluby sportowe Saper i Budowlani, jednocześnie pracował w wojsku. Walczył w kategoriach wagowych od lekkiej do ciężkiej w ligach wojewódzkich i turniejach jedynie drużynowych, ponieważ lig indywidualnych w tamtym czasie nie było. W latach 1953-1959 w mistrzostwach Polski seniorów zajmował miejsca 5. i 6.

Zawodową służbę w wojsku skończył w randze podpułkownika, co nie przeszkadzało mu w ukończeniu Politechniki Warszawskiej oraz uzyskaniu uprawnień trenerskich, jak również uprawnień sędziego klasy międzynarodowej. Zenon Rydziński był założycielem Okręgowego Związku Zapaśniczego w Olsztynie i jego długoletnim prezesem. Zasiadał we władzach Polskiego Związku Zapaśniczego, a także Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportu. Został odznaczony m.in. Gwiazdą FILA i Krzyżem Kawalerskim.

Zenon Rydziński tworzył w Olsztynie sekcję zapasów

W 1952 roku Zenon Rydziński założył klub Saper, natomiast pięć lat później stworzył sekcje zapaśniczą w Budowlanych Olsztyn, która nieprzerwalnie działa do dziś.

Sportowca, trenera i działacza sportowego pożegnali na Facebooku władze klubu Budowlani Olsztyn:

“Charakteryzował się uczciwością, sumiennością, żołnierskim podejściem do życia. Był odkrywcą wielu zapaśniczych talentów. Zawodnicy, których trenował, zdobywali medale we wszystkich mistrzowskich turniejach w Polsce. Wielu z nich swoje dorosłe życie związało z zapasami. Zostali obecni w sporcie jako wybitni trenerzy oraz nietuzinkowi sędziowie”.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 27 sierpnia. Rozpoczną się o godz. 12 w kaplicy przy ulicy Mariańskiej, skąd o godz. 12.30 nastąpi wyprowadzenie do kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej przy ulicy Morskiej w Olsztynie, a następnie na cmentarz komunalny w Dywitach.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version