Źle się dzieje w Polsce. Były członek RPP: „Rząd i NBP doprowadziły Polskę na skraj bankructwa”

Ekonomista Bogusław Grabowski był członkiem Rady Polityki Pieniężnej w latach 1998-2004. Nie ma dla Polaków dobrych wiadomości.

Zdaniem Grabowskiego, z którym wywiad ukazał się w „Newsweeku”, jednym z poważnych problemów sektora bankowego w Polsce jest nadpłynność.

Obwinia za to rząd i Narodowy Bank Polski.

Prezes Glapiński z poprzednim składem RPP doprowadzili do horrendalnie wysokiego poziomu nadpłynności w sektorze bankowym. Wspierali rząd, by miał pod dostatkiem pieniędzy na swoje liczne wydatki i na pomoc gospodarce w czasie pandemii – mówi Bogusław Grabowski (Newsweek).

Grabowski, który w latach 1998-2004 był członkiem Rady Polityki Pieniężnej (prezesami NBP w tym czasie byli najpierw Hanna Groniewicz-Waltz, później Leszek Balcerowicz), uważa, że NBP nie może finansować działań rządu, ale robił to poprzez sprzedaż obligacji bankom, po czym je skupował.

To zwiększyło popyt w ramach tzw. polityki ilościowego luzowania polityki pieniężnej – zaznacza ekspert.

Jego zdaniem to wina prezesa Adama Glapińskiego, który w ciągu zaledwie 16 miesięcy skupił wcześniej sprzedane obligacje za niemal 150 mld zł.

Prezes Glapiński chwalił się publicznie, że RPP upoważniła go do podejmowania w tej sprawie decyzji. W 16 miesięcy skupił obligacje i podwoił nadpłynność w sektorze bankowym. Nadpłynność, która kumulowała się w bankach przez 25 lat, podwoił w 16 miesięcy – dodaje Bogusław Grabowski.

Wyjaśnił, że obecnie banki nie mają interesu w podnoszeniu oprocentowania lokat, bo z uwagi na nadpłynność, nie potrzebują dodatkowych pieniędzy od klientów.

Obecnie banki na rachunkach i bonach pieniężnych NBP mają ulokowane prawie 300 mld zł – zaznacza ekspert.

Przypomnijmy, że obecny prezes NBP Adam Glapiński chętnie chwali się polityką pieniężną, za którą jest odpowiedzialny. W styczniu br. przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że NBP osiągnął duży zysk dokonując ryzykownych inwestycji. Niedawno przyznał, że Polska nie musi zabiegać o dotacje unijne na Krajowy Program Odbudowy, gdyż budżet jest w doskonałej sytuacji.

Nadpłynność systemu bankowego oznacza zadłużenie banku centralnego w prywatnych instytucjach finansowych w celu utrzymywania rezerw walutowych państwa na poziomie większym niż ilość pieniądza w obiegu.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version