Zbigniew Ziejewski o przyszłości Portu Elbląskiego: nie ma planów przejęcia

Musisz przeczytać

Olga Wolińśka
Dziennikarka z Olsztyna specjalizująca się w relacjonowaniu wydarzeń z regionu warmińsko-mazurskiego. Posiada bogate doświadczenie w pracy dla lokalnych i ogólnopolskich mediów. Dziennikarska pasja i zaangażowanie pozwalają jej na rzetelne i obiektywne relacjonowanie wydarzeń z Olsztyna i okolic.
  • Zbigniew Ziejewski, wiceminister w Ministerstwie Aktywów Państwowych, oświadczył, że ministerstwo nie planuje przejmować portu w Elblągu.
  • Zaplanowano specjalne posiedzenie w Ministerstwie Infrastruktury na 16 stycznia, mające na celu omówienie pogłębienia toru wodnego w Elblągu.
  • Port elbląski ma stać się czwartym portem morskim w Polsce z planowanym przeładunkiem od 1,5 do 2 mln ton surowca rocznie.
  • Zaproponowano pogłębienie rzeki Elbląg do 5 metrów, aby umożliwić pływanie statków o pojemności tysiąca ton.
  • Poprzedni rząd planował zakup pakietu kontrolnego portu i dokończenie pogłębienia toru wodnego, ale spotkało się to z oporem władz miasta Elbląg.

W trakcie Porannych Pytań Radia Olsztyn, wiceminister Zbigniew Ziejewski wyjaśnił, że obecna polityka Ministerstwa Aktywów Państwowych nie obejmuje planów przejęcia portu w Elblągu. Wskazał na ważność niezależności portu jako własności miasta.

Dalej omówił planowane spotkanie w Ministerstwie Infrastruktury, które ma na celu rzeczową dyskusję o pogłębieniu toru wodnego. Spotkanie to, zaplanowane na 16 stycznia, jest okazją do omówienia szczegółów inwestycji z udziałem prezydenta Elbląga oraz posłów.

Wiceminister podkreślił, że port w Elblągu ma potencjał stać się ważnym centrum przeładunkowym w kraju, z możliwością obsługi znaczącej ilości surowca. Podkreślił również, że inwestycja w pogłębienie toru wodnego, wynosząca 13,5 km, jest kluczowa dla osiągnięcia tego celu.

Na zakończenie Ziejewski odniósł się do stanowiska poprzedniego rządu, który zamierzał wykupić kontrolny pakiet udziałów w porcie oraz zakończyć inwestycję w pogłębienie toru. Jednak władze miasta były przeciwne tej koncepcji, uważając, że odpowiedzialność za dokończenie prac leży w gestii państwa.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version