Zagłada zielonych oaz: czy nowe prawo zniszczy rodzinne ogrody działkowe?

Musisz przeczytać

Olga Wolińśka
Dziennikarka z Olsztyna specjalizująca się w relacjonowaniu wydarzeń z regionu warmińsko-mazurskiego. Posiada bogate doświadczenie w pracy dla lokalnych i ogólnopolskich mediów. Dziennikarska pasja i zaangażowanie pozwalają jej na rzetelne i obiektywne relacjonowanie wydarzeń z Olsztyna i okolic.
  • Nowe regulacje planistyczne mogą zagrażać istnieniu Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD) w Polsce.
  • Projekt rozporządzenia ogranicza istnienie ROD do zaledwie dwóch z trzynastu stref planistycznych.
  • W Olsztynie zagrożonych jest około 40% ogrodów działkowych.
  • Samorządy i działkowcy wyrażają zaniepokojenie i apelują o ochronę tych obszarów.

W całej Polsce działkowcy wyrażają zaniepokojenie nowymi przepisami i projektem rozporządzenia, które mogą otworzyć drogę do likwidacji Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD). Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców alarmuje, że zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, wprowadzające plan ogólny gminy, stwarzają zagrożenie dla wielu ROD.

Plan ogólny, mający zastąpić studium zagospodarowania przestrzennego, wymaga od samorządów sporządzenia planów zgodnych z nowymi regulacjami do końca 2025 roku. Ta zmiana budzi obawy, że ROD, zwłaszcza te niezabezpieczone aktualnymi planami, mogą zostać zlikwidowane.

W Olsztynie i innych regionach, jak Warmia i Mazury, działkowcy przygotowali stanowisko w tej sprawie, podkreślając realne zagrożenie dla istnienia ROD. Zaproponowane zmiany pozwalają na istnienie ROD tylko w ograniczonych strefach, co skutkuje obawami o przyszłość tych terenów. Jan Miszkiel, prezes Okręgu PZD na Warmii i Mazurach, zauważa, że nowe regulacje otwierają możliwość likwidacji ogrodów przez gminy, bez ścieżki odwoławczej dla działkowców.

Działki często dzierżawione są od gmin, co zwiększa ryzyko ich likwidacji w przypadku zmiany przeznaczenia terenu, na przykład pod budownictwo mieszkaniowe. W Olsztynie zagrożone są m.in. ROD im. Mikołaja Kopernika, Marii Konopnickiej i inne.

Tomasz Głażewski, radny Nowoczesnej, podkreśla potrzebę ochrony tych obszarów, wskazując na ich wartość rekreacyjną i rolę w retencji miejskiej. Podnosi również kwestię braku planów dla niektórych ROD, co historycznie traktowano jako nieproblemowe, ale obecnie stwarza ryzyko likwidacji.

W obliczu tych wyzwań, samorządy i działkowcy apelują o jasne i ochronne przepisy, mające na celu zabezpieczenie istnienia i funkcjonowania Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Polsce.

Źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version