Z Olsztyna do Ełku poniżej dwóch godzin? Ruszył przetarg na modernizację linii kolejowej

Za kilka lat podróż z Olsztyna do Ełku skróci się o 50 minut. A pociągi rozpędzą się do 160 km/h. Modernizacja linii kolejowej Ełk – Korsze ma odbywać się etapami.

Kolejarze obiecują, że za kilka lat podróżowanie pociągiem przez Mazury będzie szybsze i komfortowe. A to dzięki modernizacji mazurskiej linii kolejowej z Ełku do Korsz. Zaplanowana przez PKP PLK inwestycja ma być realizowana z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Prace odbędą się w kilku etapach. Pierwszy dotyczy trasy Ełk – Giżycko. Przetarg został właśnie ogłoszony. Kolejarze mają nadzieję, że roboty na tym odcinku rozpoczną się w przyszłym roku i potrwają dwa lata. Kolejne etapy uzależnione są od przyszłej perspektywy finansowej w latach 2021-2027.

Szybciej i krócej przez Mazury

– W trakcie przygotowania dokumentacji zwiększyliśmy zakres projektu modernizacji linii Ełk – Korsze. W efekcie pozwoli to zaoferować mieszkańcom i turystom jeszcze lepsze i bardziej komfortowe kolejowe podróże mazurskim szlakiem. Inwestycja usprawni przejazdy aglomeracyjne i międzywojewódzkie. Trasa zapewni między innymi sprawne połączenie Trójmiasta przez Olsztyn do Białegostoku – mówi Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Cały projekt zakłada modernizację około stukilometrowej trasy Ełk – Korsze. Szybciej pojadą też pociągi – dzisiaj ich maksymalna prędkość to 80 km/h, na nowej trasie rozpędzą się do 160 km/h. Dzięki temu skróci się także podróż z Olsztyna, przez Korsze i Giżycko, do Ełku – o około 50 minut. Kolejarze obliczyli, że czas przejazdu na tej trasie wyniesie poniżej dwóch godzin.

Szybszą i sprawniejszą podróż ma zapewnić elektryfikacja. – Nie będzie konieczności zmiany lokomotywy z elektrycznej na spalinową, co również przełoży się na szybszy czas przejazdu koleją – precyzuje Martyn Janduła z zespołu prasowego PKP PLK. – Wzrośnie też przepustowość trasy, co oznacza, że po torze będzie mogło jeździć więcej pociągów w tym samym czasie – dodaje.

Nie tylko nowe tory

Inwestycja zakłada nie tylko wymianę torów i urządzeń sterowania ruchem. Obejmie również przebudowę przejazdów kolejowo-drogowych, a także mostów, wiaduktów czy przepustów. Przy okazji modernizacji linii kolejowej pojawią się ponadto nowe perony z ławkami, wiatami, informacją pasażerską czy energooszczędnym oświetleniem.

Perony będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyższe, dzięki czemu wsiadanie i wysiadanie z pociągów będzie wygodniejsze. Kolejarze przebudują siedem stacji: Stare Juchy, Wydminy, Giżycko, Sterławki Wielkie, Kętrzyn, Tołkiny i Korsze oraz siedem przystanków: Woszczele, Siedliska, Niegocin, Sterławki Małe, Martiany, Nowy Młyn i Linkowo.

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
4 lat temu

To bardzo dobra wiadomość, kibicuję tej inwestycji.

piotr
4 lat temu

Wstyd by marnowac tyle czasu na tak krótką trasę,nawet jak skróci się czas do dwóch godzin to i tak za długo. Mamy dwudziesty pierwszy wiek,a nie dziewiętnasty.

wpDiscuz
Exit mobile version