Wygrana i nowy sponsor na pożegnanie sezonu

W pożegnalnym meczu w Fortuna 1. Lidze Stomil Olsztyn wygrał 1:0 z Puszczą Niepołomice. „Duma Warmii” zajęła 16. miejsce na zapleczu ekstraklasy w sezonie 2021/2022. W przerwie niedzielnego meczu ogłoszono także nowego sponsora Akademii Sportu Stomil Olsztyn — Fundację PKO BP.

Ostatni mecz sezonu

Przez pierwszy kwadrans akcje rozgrywały się głównie w środku pola. W 21. minucie strzał sprzed pola karnego oddał zawodnik z numerem 21, jednak futbolówka została zablokowana przez obrońców i wyszła na rzut rożny, po którym goście nie sprawili żadnego zagrożenia. Dwanaście minut przed końcem pierwszej połowy po zamieszaniu piłka przeleciał wzdłuż linii bramki Stomilu, ale szczęśliwie wynik pozostawał bezbramkowy.

W 38. minucie sytuację sam na sam mieli goście, ale futbolówkę spod nóg napastnika fenomenalnie wygarnął Kacper Tobiasz. Na kilka minut przed końcem pierwszej części gry strzałem z dystansu popisał się Krzysztof Toporkiewicz, który okazał się jednak niecelny. Do przerwy wynik wynosił 0:0.

Po zmianie stron trener Piotr Jacek zdecydował się przeprowadzić jedną zmianę. Krzysztofa Toporkiewicza zastąpił Łukasz Moneta. W 58. minucie piłkarze „Dumy Warmii” mieli rzut wolny pod polem karnym rywala, ale piłka po uderzeniu Macieja Spychały opuściła plac gry. Pięć minut później fatalny błąd popełnił bramkarz Puszczy, Kewin Komar, który nieczysto trafił w piłkę, a w konsekwencji doprowadził do groźnej sytuacji Stomilu. Niestety, Łukasz Moneta nie zdołał skierować futbolówki do niemal pustej bramki przeciwnika. W 69. minucie kolejny raz znakomicie interweniował Kacper Tobiasz, który wybił strzał zawodnika Puszczy z linii bramowej. To kolejna fantastyczna interwencja młodego golkipera w tym sezonie.

Kwadrans przed końcem byliśmy świadkami kolejnego strzału z dystansu piłkarzy Stomilu. Tym razem uderzał Shun Shibata, ale wynik pozostawał bez zmian. Pięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry z rzutu wolnego w słupek trafił Szymon Kobusiński. 88. minucie pierwszą i ostatnią bramkę w tym spotkaniu zdobył Beniamin Czajka. Pożegnalny mecz na zapleczu ekstraklasy zakończył się jednobramkowym zwycięstwem.

Skład Stomilu: 25. Kacper Tobiasz, 4 Reiman Wojciech, 5. Czajka Beniamin, 6. Straus Jonatan, 8. Spychała Maciej (J. Kisiel 59′), 15. Shibata Shun, 28. Dampc Maciej, 41. Lafrance Kevin, 44. Toporkiewicz Krzysztof (Ł. Moneta 46′), 77. Mikita Patryk (H. Sobol 90+1′), 88. Wójcik Filip (Guttiner 82′).

Skład Puszczy: 22. Komar Kewin, 4. Wojcinowicz Tomasz, 6. Pięczek Marcel, 9. Boguski Rafał, 11. Emile Thiakane (J. Bartosz 46′), 14. Serafin Jakub, 19. Górski Sebastian, 20. Cichoń Kacper, 21. Kobusiński Szymon, 70. Hajda Wojciech, 91. Kościelny Kamil.

Żółte kartki dla Stomilu: Zbigniew Małkowski 37′ (trener bramkarzy), Maciej Dampc 42′, Wojciech Reiman 84′.

Żółte kartki dla Puszczy: Emile Thiakane 26′, Kamil Kościelny 54′, Tomasz Wójcinowicz 65′.

Nowy sponsor Akademii Sportu Stomil Olsztyn

Od lewej: Arkadiusz Tymiński, Marcin Kowalczyk, Robert Lubański

W przerwie niedzielnego meczu doszło do przekazania czeku o wartości 100 tysięcy złotych przez Roberta Lubańskiego z Fundacji PKO BP i Marcina Kowalczyka z Ministerstwa Aktywów Państwowych na ręce prezesa Stomilu Olsztyn, Arkadiusza Tymińskiego.

Bank PKO BP od dawna prowadzi działania sponsorskie zarówno w kraju jak i skali lokalnej. Celem Fundacji jest działanie w imieniu Banku i Grupy Banku na rzecz dobra publicznego w zakresie: oświaty, wychowania, pomocy społecznej, ochrony i promocji zdrowia, kultury i sztuki, ochrony środowiska w tym działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych.

Biorąc pod uwagę środki jakie Stomil otrzymuje od sponsorów, liczbę zaangażowanych kibiców, ogrom pracy jaką wkłada sztab szkoleniowy, panujący na stadionie duch sportu, miasto powinno poczuć się zobowiązane do pomocy! Dzisiaj miasto przekazuje na najmłodszych – akademię Stomilu 33 tysiące złotych rocznie, co daje 16 groszy dziennie. To mówi samo za siebie. Stadion na którym gra Stomil to ruina. Prezydent Grzymowicz ze swoim poprzednikiem wybudowali sobie tutaj pomnik wstydu. W mojej ocenie jest w Olsztynie ogromny potencjał – nawet na ekstraklasę, ale bez wsparcia samorządu jest to po prostu nieosiągalne. – powiedział Marcin Kowalczyk, Szef Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Rozmowy pomiędzy Fundacją PKO BP a Akademią Sportu Stomil Olsztyn trwały blisko dwa tygodnie.

– Dwa tygodnie temu do Fundacji PKO BP odezwał się Tomasz Żukowski i przedstawił projekt dotyczący Akademii Sportu Stomil Olsztyn. Uznaliśmy, że jest to bardzo wartościowe przedsięwzięcie i dlatego zdecydowaliśmy się na wejście do grona sponsorów Klubowej Akademii. Zaczynamy od 100 tysięcy złotych, zobaczymy co będzie dalej, jak będzie rozwijał się projekt i wtedy będziemy podejmowali następne decyzje. Jako Fundacja PKO BP włączamy się w wiele tego typu inicjatyw, szczególnie ważne są dla nas takie, na których korzystają dzieci, a całość związana jest ze zdrowiem i rozwojem sportowym. Przy wsparciu Akademii Sportu Stomil Olsztyn zwróciliśmy też uwagę na zajęcia integracyjne dla dzieci z Ukrainy, które mieszkają obecnie w Polsce. To dla nas bardzo ważne – powiedział Robert Lubański, Przewodniczący Rady Programowej Fundacji PKO BP.