Wścieklizna u nietoperza! Olsztyn w strefie zagrożonej

Powiatowy lekarz weterynarii w Olsztynie informuje o stwierdzeniu wścieklizny u nietoperza. Przebadane zwierzę znaleziono w centrum miasta.

Zobacz również: Pod Olsztynem zaginął legwan Julian. Na znalazcę czeka nagroda

Nietoperza ze wścieklizną znaleziono przy ulicy Natalii Żarskiej niedaleko olsztyńskiej starówki. W tej sytuacji powiatowy lekarz weterynarii wyznaczył zagrożony obszar wokół ogniska choroby, czyli wokół miejsca znalezienia zarażonego zwierzęcia.

Powiatowy Lekarz Weterynarii wyznaczył obszar zagrożony wścieklizną zwierząt ograniczony:

od północnego wschodu terenem zabudowanym osiedla Podleśna wraz z cmentarzem komunalnym. Od wschodu, za węzłem kolejowym wzdłuż ul. Stalowej, a następnie wzdłuż ul. Leonharda. Od południowego wschodu obszarem osiedla Mazurskiego. Od południa ul. Synów Pułku przechodząca w ul. Juliana Tuwima do al. Warszawskiej. Od południowego zachodu częścią osiedla Likusy. Od zachodu obszar ograniczony brzegiem jeziora Ukiel. Od północnego zachodu obszar obejmuje część osiedla Likusy do stacji Olsztyn-Redykajny i następnie wzdłuż granicy lasu Rezerwat Redykajny.

Zamieszkiwanie nietoperzy w pobliżu siedlisk ludzkich, lasów, parków i zabudowań, a nawet bytowanie w szczelinach budynków mieszkalnych jest zjawiskiem naturalnym. Warto też dodać, że w Polsce nietoperze podlegają ścisłej ochronie gatunkowej.

Wścieklizna u nietoperza – zalecenia

Nietoperze, tak jak inne ssaki, są wrażliwe na zakażenie wirusem wścieklizny, ale ryzyko przenoszenia wirusa między zwierzętami jest niewielkie. U chorych nietoperzy obserwuje się utratę zdolności lotu, nadpobudliwość na dotyk i dźwięk, przewracanie się na grzbiet i aktywność dzienną niespotykaną u zdrowych osobników. Nietoperze nie wykazują też agresji.

Zdecydowanie należy jednak zaznaczyć, że kontakt fizyczny z tak zachowującym się nietoperzem może stwarzać ryzyko zakażenia wścieklizną.

Dlatego w obrębie obszaru zagrożonego:

1. należy unikać kontaktu ze zwierzętami dzikimi
2. nie dotykać zwierząt podejrzanych lub padłych, a w przypadku znalezienia na obszarze   zagrożonym martwego nietoperza lub innego dzikiego ssaka należy o tym fakcie powiadomić prezydenta miasta za pośrednictwem Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa w Olsztynie, policję lub powiatowego lekarza weterynarii
3. psy powinny być trzymane na uwięzi, wyprowadzane na smyczy, koty trzymane w zamknięciu
4. bezwzględnie należy dopełnić obowiązku corocznych szczepień psów przeciw wściekliźnie
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version