W Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku odbyły się Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie, podziękowanie za tegoroczne zbiory połączone z prośbą o urodzaj w przyszłych latach.
Świętowanie plonów rozpoczęło się przemarszem korowodu dożynkowego od chałupy ze wsi Burdajny pod scenę w amfiteatrze, gdzie odbyła się msza św., której przewodniczył abp Józef Górzyński. – Jako gospodarz tegorocznych dożynek województwa warmińsko-mazurskiego proszę ekscelencję o celebrowanie Mszy św. oraz poświęcenie chleba wypieczonego ze zbiorów tegorocznych zbóż – powiedział, witając metropolitę warmińskiego, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.
Od wielu lat podczas wojewódzkich dużym zainteresowaniem cieszy się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Ideą tej inicjatywy jest kultywowanie oraz popularyzacja dziedzictwa kulturowego i tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej; prezentacja bogactwa plonów wkomponowanych w wieniec dożynkowy oraz promocja dorobku kulturowego wsi województwa warmińsko-mazurskiego. W tym roku do rywalizacji zgłoszono 41 wieńców z każdego zakątka województwa.
Na III miejscu w konkursie wieńcowym znalazła się Osieka z gminy Bartoszyce (przyznano nagrodę w wysokości 2 tys. zł), II miejsce – Wonna (3 tys. zł), a na I miejscu – Bystry w gminie Giżycko (4 tys. zł). Wyróżnienia (po 1 tys. zł) przypadły wieńcom zgłoszonym przez gminy: Miłomłyn, Pisz i Bisztynek.
Poznaliśmy też zwycięzców konkursu na „Najładniejsze stoisko dożynkowe Kół Gospodyń Wiejskich”. Tu na III miejscu znalazło się Piotraszewo z gminy Zalewo i Tropy Elbląskie z gminy Elbląg (1,5 tys. zł), na II miejscu Rozogi i Stradunanki z gm. Ełk (po 2 tys. zł), a na I – Kalnik z gminy Morąg (2,5 tys. zł). Wszyscy chętni mogli ponadto spróbować regionalnych specjałów, a przede wszystkim skosztować wyrobów producentów promujących się certyfikatem Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle.