Wojewoda Artur Chojecki i Bank Żywności o rynku pracy i Ukraińcach

Prezes Banku Żywności w Olsztynie Marek Borowski na wspólnej konferencji z wojewodą warmińsko-mazurskim Arturem Chojeckim przedstawili obecną sytuację związaną z napływem uchodźców z Ukrainy. „Działania podejmowane przez organizacje pomagające uchodźcom z Ukrainy winny się koncentrować na działaniach, które będą służyły usamodzielnianiu się tej grupy” – powiedział prezes Marek Borowski. 

Kwaterowanie Ukraińców 

Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski zaznaczył, że Ukraińcy mają gwarancję finansowania 60 dni pobytu w Polsce. Sprawa dotyczy szczególnie osób przebywających w ośrodkach wskazanych przez rząd. Nie wiadomo natomiast, czy uchodźcy przebywający w hotelach, przygotowujących się na sezon letni, będą zmuszeni opuścić ośrodki

  • Oczywiście, jeśli ktoś będzie wymagał wsparcia dłużej, otrzyma je. Z każdym właścicielem ośrodka są podpisane indywidualne umowy – powiedział Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski, cytując TVP3 Olsztyn. 

Wojewoda zaznaczył również, że istnieje możliwość przeniesienia uchodźców do remiz strażackich, sal gimnastycznych czy szkół. Artur Chojecki nie wskazał jednak ilu, uchodźców przebywa obecnie w regionie i rządowych ośrodkach. 

  • Na razie mamy bufor 30 proc. miejsc. W naszym regionie w porównaniu z innymi ośrodkami nie ma wielu uchodźców, ale ich liczba rośnie – zaznaczył wojewoda Chojecki w rozmowie z TVP3 Olsztyn. 

Usamodzielnienie uchodźców 

Zdaniem prezesa Banku Żywności w Olsztynie, Marka Borowskiego organizacje pomagające uchodźcom powinny powoli zmieniać formę opieki na zmierzającą do usamodzielnienia Ukraińców

  • Nie chodzi o to, by przyzwyczaić ich do otrzymywania wszelakiej pomocy, chodzi o to, by przygotować ich do wejścia na rynek pracy, do normalnego funkcjonowania – powiedział w rozmowie z TVP3 Olsztyn, Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie. 

Olsztyński Bank Żywności swoim funkcjonowaniem zamierza dawać przykład samodzielności Ukraińców. Zdaniem prezesa Borowskiego, część pań z Ukrainy, które Bank wziął pod opiekę, od samego początku jest chętna do pracy i pomocy.

  • Zdecydowana większość, myślę, że 80 proc., czeka na, to kiedy będzie mogła wrócić na Ukrainę – stwierdził prezes Banku Żywności. 

Wojewoda Artur Chojecki, przyznał, że na ten moment nie posiada danych mówiących o usamodzielnionych uchodźcach

Pomoc Ukrainie

Marek Borowski przekazał, że Bank Żywności od samego początku konfliktu regularnie wysyła pomoc humanitarną na Ukrainę

  • Pomoc osób indywidualnych obecnie prawie ustała. Korzystamy teraz z pomocy sieci handlowych, producentów i wsparcia z innych krajów, m.in. Niemiec, Holandii, Norwegii i Francji – powiedział Borowski w rozmowie z TVP3 Olsztyn. 

Prezes Banku Żywności zapewnił również, że wsparcie rzeczowe wysyłane na Ukrainę nie zmniejszyło wsparcia okazywanego Ukraińcom przebywającym w Polsce

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version