Tuż po tym, jak kolejarze podpisali umowę na budowę dworca PKP, konferencję prasową zorganizował właściciel dworca PKS. Rafał Twarowski stwierdził m.in., że decyzję o pozwoleniu na budowę wydano z naruszeniem prawa. Dodał, że część autobusowa niedługo może zostać zamknięta.
Rafał Twarowski, prezes Retail Provider, właściciela olsztyńskiego dworca PKS, powiedział w piątek, że jest to smutny dzień dla Olsztyna. Jego zdaniem, jeśli inwestycja kolejarzy dojdzie do skutku, nie będzie możliwe wybudowanie zintegrowanego centrum komunikacyjnego. Stwierdził ponadto, że procedury związane z budową dworca kolejowego odbyły się z naruszeniem prawa.
Właściciel dworca PKS o inwestycji PKP
– Wszystkie decyzje i procesy administracyjne są przez nas skarżone. Na wszystkich możliwych szczeblach odwołujemy się od nich i wierzymy, że kiedy pojawią się pierwsze wyroki sądowe, będziemy mogli udowodnić, że mamy rację. A wtedy inwestycja, która dzisiaj się tak hucznie rozpoczyna, może jeszcze napotkać dużo problemów i trudności – powiedział Rafał Twarowski.
I dodał: – Jesteśmy w trudnej sytuacji, ponieważ cała machina państwa została zaangażowana w to, aby doprowadzić do tej inwestycji, wbrew zapisom planu miejscowego. W dokumentacji projektanci, na żądanie swojego zleceniodawcy, zmieniali opis z terminu „dworzec kolejowy” na termin „budynek do obsługi podróżnych”.
Prezes Retail Provider stwierdził również, że umowę na budowę dworca kolejowego podpisało PKP, a formalnym inwestorem jest PKP PLK, które uzyskało pozwolenie na budowę. – Ciekawe więc, kto tak naprawdę będzie nadzorował inwestycję i prowadził formalny dialog z urzędami? – mówił Twarowski.
Zgody nadal nie ma
– Wojewoda wydał pozwolenie na budowę w ciągu 24 godzin, mając negatywną opinię konserwatora zabytków co do inwestycji dworca kolejowego. To ewenement, że pozwolenie wydano, a konserwator się z nią nie zgadza. Gdyby prywatny deweloper wystąpił z takim wnioskiem, zostałby on odrzucony – powiedział prezes Retail Provider.
Wszyscy w Olsztynie chyba wiedzą, że kolejarze nie mogą porozumieć się z prywatnym właścicielem dworca PKS w sprawie kształtu obu obiektów. Obecnie oba dworce są ze sobą połączone. W przypadku rozpoczęcia inwestycji przez kolejarzy ściana łącząca oba dworce nie może zostać wyburzona, bo znajduje się na niej zabytkowa mozaika. To z kolei może powodować problemy związanie z rozbiórką bryły.
– We wniosku kolejarze napisali, że mają z nami uzgodniony proces rozbiórki. Dementuję to, żadnych ustaleń z nami nie ma. To jest kłamstwo. Jedno z wielu, które zostało w tej dokumentacji przedstawione – stwierdził Twarowski.
Dworzec autobusowy do zamknięcia?
Jego zdaniem zagrożone jest także funkcjonowanie olsztyńskiego dworca PKS w obecnym kształcie.
– Otrzymaliśmy rozwiązanie umowy od PKP na świadczenie usług zaopatrzenia budynku w wodę i w odbiór ścieków z powodu rozpoczęcia kolejowej inwestycji. Ten obiekt był budowany jako jeden budynek, ma jedno przyłącze wody i ścieków. Należy więc dobudować nowe i badamy, jaki byłby to koszt i wielkość nakładów inwestycyjnych. Z tej wody zaopatrywane są również hydranty przeciwpożarowe, a my nie będziemy mogli zapewnić ochrony przeciwpożarowej. Istnieje groźba zamknięcia dworca, a miasto będzie musiało znaleźć inne miejsce.
Prezes Retail Provider zadeklarował też walkę o Synergię, czyli galerię handlową połączoną z centrum przesiadkowym. – Zainwestowaliśmy kilkadziesiąt milionów złotych – prywatyzację PKS-u i wszystkie inne koszty w związku z przygotowaniem naszej inwestycji. Decyzja wojewody spowodowała, że plan miejscowy jest dla nas niewykonalny. Należałoby rozważyć zmianę planu miejscowego, a to są kolejne 2-3 lata postępowania – powiedział.
I dodał: – Przedstawiony przez nas w 2014 roku projekt zintegrowanego centrum komunikacyjnego był bardzo dobry. Podpisały się pod nim PKP i miasto Olsztyn. Gdyby nie zmiana rządów, już dawno byśmy mieli to zintegrowane centrum komunikacyjne wybudowane.
Kogo obchodzi spółka retail????
czy ktoś rozumie o co mu chodzi??
Tego kto pozwolił na sprzedaż dworca PKS powinno się powiesić za j..a.
Spółka Retail Provider – co to jest za firma i gdzie gromadzi swoje środki finansowe ( w którym “raju podatkowym” ) ?. Wielkim kłamstwem jest również twierdzenie, że w./w. firma zainwestowała kilkadziesiąt milionów złotych w prywatyzację PKS Olsztyn. Dziwne, że po “takim zastrzyku finansowym ” komunikacja publiczna ( w tym towarzyszące zaplecze techniczne) pod patronatem firmy, przestała istnieć Dobitnym tego przykładem jest trwająca od dwóch już prawie lat, likwidacja PKS Olsztyn S.A. – gdzie więc są obietnice firmy, że przewozy pasażerskie będą na poziomie, gwarantującym sprawne przemieszczanie się ludności na ternie województwa olsztyńskiego. Natomiast prawdą jest, że w./w. firma po… Czytaj więcej »