Władze Olsztyna powołują do życia nową spółkę. Wiadomo, czym ma się zajmować

Powołanie nowej spółki to efekt fiaska prowadzonych negocjacji w sprawie zarządzania halą Urania.

„Hala Olsztyn Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” – to nazwa nowego podmiotu, który do życia powołują władze miasta.

Do tej pory halą Urania, jak wszystkimi miejskimi obiektami sportowymi, zarządzał Ośrodek Sportu i Rekreacji, a więc jednostka podległa bezpośrednio urzędowi miasta. Teraz jednak ratusz chce, by nowa Urania była kierowana inaczej.

Pod koniec 2021 roku prezydent Olsztyna wydał zarządzenia o powołaniu dwóch zespołów. Jeden miał zająć się utworzeniem spółki celowej do zarządzania halą. Drugi – wyłonieniem operatora zewnętrznego dla potrzeb prowadzenia Uranii.

Miasto tłumaczy, że zewnętrzny operator będzie lepiej zarządzał obiektem i łatwiej będzie go rozliczyć z tej działalności. Z przeprowadzonych analiz wynika, że najlepszym rozwiązaniem dla funkcjonowania Uranii byłoby wyłonienie operatora zewnętrznego.

Ratusz rozpisał przetarg na prowadzenie negocjacji. Zgłosiła się jedna firma. – Do obowiązków operatora będzie należało w szczególności: eksploatacja hali Urania, zarządzanie halą oraz prowadzenie działalności z wykorzystaniem hali Urania, w tym organizacja imprez sportowych i widowiskowych – czytamy o obowiązkach przyszłego operatora. –  Termin wykonania zamówienia zamawiający (ratusz – red.) przewiduje na 6-12 lat, okres obowiązywania umowy będzie podlegać negocjacjom i w zależności od wyników tych negocjacji okres ten może podlegać aktualizacji. 

Okazało się, że prowadzone w okresie kwietnia 2022 roku do marca 2023 roku w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego postępowanie na wybór operatora zewnętrznego Hali Urania nie przyniosło rozstrzygnięcia w postaci wyboru operatora.

Nowa spółka

Zdaniem władz Olsztyna pośrednio do tej sytuacji doprowadziła inflacja, wzrost cen mediów, nieprzewidywalność sytuacji gospodarczej związanej z wojną w Ukrainie.

Te okoliczności miały “ujawnić takie czynniki, jak niskie zainteresowanie podmiotów zewnętrznych w zarządzaniu halą, niechęć do przyjmowania ryzyk związanych z prowadzeniem działalności i związane z tym oczekiwanie przejęcia ryzyk i kosztów przez stronę publiczną”. To także oczekiwanie wysokiego wkładu finansowego strony publicznej w trakcie administrowania halą, “zmniejszenie funkcji publicznych i miastotwórczych hali”.

Mając na względzie całokształt okoliczności, w tym istotnie gorszy dla Gminy Olsztyn bilans kosztów i korzyści związanych z administrowaniem halą przez podmiot zewnętrzny, podjęto decyzję o unieważnieniu postępowania oraz przyjęcia modelu zarządzania halą przez podmiot wewnętrzny Gminy Olsztyn – komunalną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ze 100% udziałem Gminy Olsztyn informują władze Olsztyna.

Gruntowana przebudowa

Hala Urania w Olsztynie, wybudowana w 1978 roku, obecnie na podstawie umowy o dofinansowanie zawartej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, przechodzi gruntowną przebudowę.

W głównej bryle przebudowanej Uranii zlokalizowane będzie wielofunkcyjne boisko, wykorzystywane m.in. w rozgrywkach siatkarskich, piłki ręcznej, koszykówki, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, futsalu, boksu.

W olsztyńskiej hali widowiskowej będę też inne sale: treningowo-rozgrzewkowa z widownią na 1000 osób, sala podnoszenia ciężarów, judo, siłownia oraz zaplecze sanitarno–szatniowo-rehabilitacyjne z pomieszczeniami dla zawodników, sędziów, trenerów, cheerleaderek. Powstanie także lodowisko zewnętrzne i podziemny parking.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version