W Ostródzie rozpoczyna się nowa edycja budżetu obywatelskiego. W Olsztynie takiej możliwości obecnie nie ma.
– Ruszyła kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Miasta Ostróda. Do dyspozycji mieszkańców jest w tym roku 500 tys. zł. Wspólnie zdecydujmy na co przeznaczyć te pieniądze! Zgłoś projekt i miej realny wpływ na rozwój Twojego miasta. Może to Twój pomysł zostanie zrealizowany w 2023 roku? – władze Ostródy zwracają się do swoich mieszkańców.
Mieszkańcy Ostródy mogą zgłaszać swoje projekty jeszcze w ciągu siedmiu dni.
Takiej możliwości zostali pozbawieni w tym roku mieszkańcy Olsztyna. W kwietniu radni zdecydowali o zawieszeniu w tym roku OBO. Urzędnicy tłumaczą, że zamrożenie OBO wynika m.in. z rosnących kosztów inwestycji. Przypomnijmy, że w ostatniej edycji OBO wzięło udział kilkanaście tysięcy mieszkańców.
Wśród zgłoszonych projektów dominowały projekty osiedlowe (98 projektów, 74% wszystkich zgłoszonych). Projektów miejskich zgłoszono 35 (26%). Pod względem rodzaju przeważały projekty „twarde” (105, 79%), czyli projekty inwestycyjne (modernizacja, adaptacja, budowa obiektów, zakup sprzętu). Projektów „miękkich”, czyli zadań nieinwestycyjnych o charakterze społecznym, kulturalnym, integracyjnym, edukacyjnym, sportowym bądź rekreacyjnym zgłoszono 28 (21%). – Jeśli traktować Olsztyński Budżet Obywatelski jako wskaźnik potrzeb mieszkańców, to można wyciągnąć wniosek, że olsztynianom najbardziej doskwierają nierówne chodniki, czy szerzej: problemy z nawierzchnią, ale – co interesujące – również dostrzegane są problemy związane z zielenią i przestrzeniami służącymi rekreacji – czytamy w zestawieniu dotyczącym OBO 2021.