W Elblągu pomagają uchodźcom z Ukrainy

Musisz przeczytać

Krystyna Świdzińskahttps://ukiel.info
Z wykształcenia specjalistka od stosunków międzynarodowych, politolog, dziennikarz i nauczycielka Wosu. Doktor nauk społecznych. Autorka książek "22" i "12". W wolnych chwilach maluję obrazy, projektuję biżuterię i planuje kolejne podróże.

Elbląg podejmuje szereg działań mających na celu sprawienie, aby osoby przyjeżdżające z Ukrainy mogły poczuć się tutaj jak najlepiej. Dotyczy to zarówno osób dorosłych jak i dzieci.

Ułatwienia w podejmowaniu pracy i transporcie

Dla osób chcących podjąć pracę pojawia się coraz więcej ofert pracy. Okoliczni pracodawcy zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników z Ukrainy i podkreślają chęć zatrudnienia tych osób. Dodatkowo osoby z Ukrainy przebywające w Elblągu mogą korzystać z darmowych przejazdów komunikacją miejską.

Zbiórka grupy Bez Lipy

Elbląska Grupa Bez Lipy zorganizowała pomoc w postaci zbiórki środków menstruacyjnych. Wśród nich znalazły się takie artykuły jak podpaski, tampony, wkładki higieniczne, jak również środki do mycia ciała i higieny intymnej, a także nowa bielizna. Wymienione rzeczy można przynosić do CSE Światowid, Galerii EL, szkół podstawowych Montessori przy Bramie Targowej i Niepodległości 16, jak również do przedszkola Montessori przy Podgórnej 12.

Dodatkowo warto wspomnieć, że przy ulicy Związku Jaszczurczego 17 działa Punkt Pomocy Okresowej, gdzie można anonimowo i bezpłatnie skorzystać ze środków menstruacyjnych umieszczonych w specjalnej skrzynce.

Hala Widowiskowo-Sportowa również przyjmuje dary

Z kolei nową bieliznę, piżamy, kapcie, szlafroki, skarpety oraz wodę w małych butelkach można przynosić do punktu rejestracji uchodźców, który działa w Hali Sportowo- Widowiskowej przy Grunwaldzkiej. W dalszym ciągu potrzebne jest również wsparcie wolontariuszy, którzy posługują się językiem ukraińskim i rosyjskim.

Urząd Miasta apeluje o pomoc

Zwracamy się z gorącą prośbą do elbląskich firm o zakup namiotów wielkopowierzchniowych, które posłużą za punkty pierwszej pomocy medycznej. Namioty można dostarczać do hali przy Grunwaldzkiej. Dziękujemy wszystkim, którzy włączają się w pomoc naszym sąsiadom apeluje Urząd Miasta w „Dzienniku Elbląskim”.

Mieszkańcy Tarnopola, miasta partnerskiego Elbląga zwrócili się z prośbą o pomoc. Jak przekazuje Urząd Miasta w „Dzienniku Elbląskim” Na prośbę mieszkańców naszego partnerskiego miasta publikujemy listę najpotrzebniejszych artykułów: czyste śpiwory, karimaty, nowa bielizna termiczna, apteczki pierwszej pomocy, środki higieniczne, łóżeczka dziecięce.

Do Tarnopola już trafiła pomoc z Elbląga w postaci ponad dwóch tysięcy paczek.

Firmy i instytucje pomagają

Wiele firm i instytucji włączyło się w pomoc mieszkańcom Ukrainy. Światowid od wczoraj oferuje możliwość korzystania z kafejki internetowej. Dla dzieci są organizowane seanse filmowe w języku ukraińskim.

Również Biblioteka Elbląska organizuje spotkania dla dzieci z Ukrainy. Zajęcia odbywać się będą przy ulicy Zamkowej w bibliotece Bulaj. Z kolei Studio Artystyczne Katarzyny Panicz „Szalone” i „Szalone Małolaty” organizuje zajęcia grupowe dla dzieci. Szkoła Tańca Broadway również włącza się do pomocy organizując darmowe lekcje tańca.

Dzieci z Ukrainy mogą również brać udział w bezpłatnych treningach w Akademii Piłki Ręcznej Handballowy Elbląg. Młodzież jest zaproszona do Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Truso” Elbląg na zajęcia koszykówki, lekkoatletyki, judo, jak również na treningi piłki ręcznej i siatkowej. Również darmowe treningi dla dzieci z Ukrainy odbywać się będą w MMKS Concordia Elbląg. Możliwe będzie także skorzystanie z bezpłatnych zajęć nauki jazdy na łyżwach na lodowisku Helena.

Anton Kolosov poprowadzi treningi dla dzieci z Ukrainy w Akademii ZKS Olimpia Elbląg. Pierwsze zajęcia będą miały miejsce w najbliższą sobotę o godzinie 9 na krytym boisku przy ulicy Daszyńskiego 1. Dodatkowo jest organizowana pomoc w zakresie transportu, jak również przy zorganizowaniu sprzętu sportowego potrzebnego do zajęć.

Oprócz treningów sportowych możliwe jest również skorzystanie z zajęć robotyki. Również szkoły językowe włączyły się w pomoc oferując bezpłatne kursy z podstaw języka polskiego i angielskiego. Psycholożka dziecięca i terapeutka integracji sensorycznej Agnieszka Bratuś zaprasza na sobotnie spotkania dzieci z Ukrainy wraz z mamami.

Chętni mogą się zgłosić z darami pod wskazane adresy

  • Kamieniczki Elbląskie, ul. Świętego Ducha 3-4 (poniedziałek – czwartek w godzinach 9-17, piątki-soboty w godzinach 9-14)
  • Szkoła Podstawowa nr 11, ul. Korczaka 34 3
  • Szkoła Podstawowa nr 14, ul. Mielczarskiego 45.
  • E. Leclerc Elbląg, ul. Żeromskiego 2 (od godziny 9 do 21)

Całodobowy numer telefonu

Uruchomiona jest również całodobowa infolinia, która przyjmuje zgłoszenia od osób oferujących miejsca noclegowe, opiekę lekarską, transport, opiekę psychologiczną oraz inne formy pomocy. Przyjmowane są również zgłoszenia o udzielenie pomocy. Całodobowy numer pod który można się zgłaszać to 55 221 21 20

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version