“Uwolnijmy jeziora!”. Dość grodzenia na Warmii i Mazurach

Warmia i Mazury nazywana jest krainą tysiąca jezior. Niestety od kilku lat perły naszego regionu zawłaszczane są na wyłączność przez właścicieli działek przyległych do linii brzegowych.

Nieskuteczne prawo i chęć poczucia prywatności odcina mieszkańców nadjeziornych miejscowości, wędkarzy i turystów od możliwości pełnego korzystania z uroków naszego regionu.


Dość z grodzeniem jezior
Grodzenie i niszczenie linii brzegowych oraz ich nielegalna zabudowa stała się motywacją dla Stowarzyszenia Nasza Szczycieńska Ziemia do podjęcia działań ograniczających ten proceder. Stowarzyszenie stało się beneficjentem projektu w ramach Programu Aktywni Obywatele i pilotażowo realizuje na terenie powiatów: olsztyńskiego i szczycieńskiego akcję pod nazwą „Uwolnijmy Jeziora”.
W ramach trwającego projektu Stowarzyszenie NSZ przeprowadzi szereg spotkań, akcji informacyjnych oraz akcji sprzątania linii brzegowych. W maju stoisko informacyjne zagościło na pikniku ekologicznym w Jedwabnie. Kolejne stoiska będą obecne m.in. w w Biskupcu, Dźwierzutach, Purdzie i Pasymiu.


Dyżury telefoniczne

Zachęcamy do kontaktu stowarzyszenia wędkarskie, mieszkańców nadjeziornych miejscowości oraz każdego, kto potrzebuje pomocy w przywróceniu swobodnego dostępu do wód, jest świadkiem niszczenia linii brzegowej lub potrzebuje informacji w jaki sposób wybudować legalnie pomost – podkreśla Paweł Krassowski, prezes Stowarzyszenia Nasza Szczycieńska Ziemia. – Nasi eksperci służą radą, pomogą sporządzić odpowiednie dokumenty, poinformują jakie kroki podjąć w sprawach związanych z dostępem do naszych rzek i jezior. Prosimy o kontakt za pośrednictwem naszej strony internetowej https://wolnejeziora.wmcn.pl/ lub konta na Facebooku: https://www.facebook.com/UwolnijmyJeziora Dyżur telefoniczny naszego eksperta trwa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00 – telefon: 691871303.


Stowarzyszenie podsumowując projekt wystosuje petycję do władz lokalnych oraz do władz krajowych, w której zwróci uwagę na pojawiające się problemy lokalnego społeczeństwa w związku z ograniczonym dostępem do wód płynących i ukierunkuje potrzebę zmian legislacyjnych.

W przypadku, gdy program pilotażowy wskaże na zasadność, w przyszłości projekt zostanie rozszerzony na teren całego województwa.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version