Urodziny Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury: do pełni sukcesu brakuje dostosowania pociągów

20 stycznia 2016 roku odbył się pierwszy lot z Lotniska Olsztyn-Mazury w Szymanach. To był lot do Berlina i z powrotem. Był to oficjalny lot, m.in. z przedstawicielami władz województwa, którzy spotkali się ze swoimi niemieckim partnerami.

Wzrost liczby pasażerów

Od pierwszego lotu do Berlina do dzisiaj z lotniska w Szymanach skorzystało ponad 650 tysięcy pasażerów. Wzrost liczby podróżnych w pierwszych latach działalności portu był imponujący, jednak został on zakłócony przez globalną pandemię koronawirusa, która mocno uderzyła w branżę lotniczą. Wpływ pandemii był tak duży, że wzrost liczby podróżnych został zahamowany, a nawet spadł. Mimo to, władze lotniska i Spółki zarządzającej nie poddają się i działają nadal nad przyciągnięciem więcej pasażerów i rozwojem lotniska.

Wpływ pandemii

Pomimo wyzwań z jakimi porty lotnicze w Polsce i Europie mierzyły się w ostatnich miesiącach, w 2022 roku ruch pasażerski na Lotnisku Olsztyn-Mazury udało się odbudować do poziomu 74,8% w stosunku do wyniku z 2019 roku, czyli ostatniego pełnego roku przed pandemią i najlepszego w historii warmińsko-mazurskiego portu pod względem liczby obsłużonych podróżnych. Jednak najnowsze prognozy branżowe przewidują, że pełna odbudowa ruchu lotniczego na europejskich lotniskach może być możliwa dopiero w 2025 roku.

Obecne połączenia

Obecnie z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury operuje 2 przewoźników niskokosztowych – WizzAir i Ryanair, a także narodowy przewoźnik – Polskie Linie Lotnicze LOT. Obowiązujący aktualnie rozkład lotów oferuje połączenia do Krakowa, Dortmundu oraz dwóch londyńskich lotnisk – Stansted i Luton. Już wiosną tego roku do siatki połączeń dołączą sezonowe loty krajowe linii lotniczej Ryanair do Wrocławia i Krakowa. Choć obecnie oferta połączeń jest skromna, władze lotniska i Spółki zarządzającej nieustannie prowadzą rozmowy z przewoźnikami w celu uruchomienia kolejnych połączeń i rozwijania lotniska.

Dostosowanie do godzin lotów

Niestety, godziny kursowania pociągów nie są dopasowane do godzin lotów, co utrudnia pasażerom dotarcie na lot lub powrót do domu po locie. Ta niedoskonałość uniemożliwia przyciągnięcie większej liczby pasażerów i ogranicza rozwój lotniska. Władze lotniska powinny podjąć działania mające na celu dostosowanie godzin kursowania pociągów do godzin lotów, co pozwoli na lepszą obsługę pasażerów i przyciągnięcie większej liczby podróżnych.

Rozmowy z przewoźnikami

Władze Spółki zarządzającej warmińsko-mazurskim lotniskiem prowadzą rozmowy z przewoźnikami mające na celu uruchomienie kolejnych destynacji, w tym wakacyjnych czarterów. Jednak bez poprawy dostępności lotniska dla pasażerów, trudno będzie przyciągnąć więcej podróżnych i rozwijać biznes.

Wniosek

Lotnisko Olsztyn-Mazury jest ważnym elementem rozwoju społeczno-gospodarczego regionu. Mimo trudności związanych z pandemią, udało się odbudować ruch pasażerski do poziomu z 2019 roku. Jednak, aby rozwijać biznes i przyciągać więcej pasażerów, konieczne jest dostosowanie godzin kursowania pociągów do godzin lotów oraz poprawienie dostępności lotniska dla pasażerów. Władze lotniska powinny kontynuować rozmowy z przewoźnikami celem uruchomienia kolejnych połączeń, jednocześnie zwiększając dostępność lotniska dla pasażerów.

5 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
klm
1 rok temu

Lotnisko jest chyba militarne jak Jasionka w Rzeszowie, ale przyzwoitą rentowność trzeba mu zapewnić poprze dogodne połączenia kolejowe np z Olsztynem, Ełkiem, Rucianem, czy Piszem w trakcie chociażby sezonem turystycznym.

mario
1 rok temu
Reply to  klm

Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin jest z PSL – w koalicji z PO. To antykolejowy człowiek, nie zalezy mu na kolejowym rozwoju województwa. dopóki on będzie rządził to nie będzie regionalnych połączeń w województwie. Już ukończony remont lini kolejowej z Ostroleki do Chorzel brakuje by tylko wyremontować 11 km odcinka w naszym województwie z Chorzel do Wielbarka by mogły kursować pociągi z Ostroleki przez Szczytno do Olsztyna, ale nasz marszałek jest na nie….

Daro
1 rok temu

Na pociągach świat się nie kończy . Tak jak w wielu miastach Europy można uruchomić połączenia autobusowe. Proste i łatwiejsze rozwiązanie niż użeranie się z PKP.

mario
1 rok temu
Reply to  Daro

pociąg jedzie krócej niż ty samochodem (z Olsztyna do Szyman) wiec więcej pasażerów przyciągną pociągi bo szybciej i wygodniej niż autobusem

ala
1 rok temu

Wątpię, aby kiedykolwiek to lotnisko było rentowne. Prawdopodobnie zawsze będzie generować koszty, z roku na rok coraz większe.

wpDiscuz
Exit mobile version