Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w światowej czołówce: awans w prestiżowym rankingu uczelni

Musisz przeczytać

Olga Wolińśka
Dziennikarka z Olsztyna specjalizująca się w relacjonowaniu wydarzeń z regionu warmińsko-mazurskiego. Posiada bogate doświadczenie w pracy dla lokalnych i ogólnopolskich mediów. Dziennikarska pasja i zaangażowanie pozwalają jej na rzetelne i obiektywne relacjonowanie wydarzeń z Olsztyna i okolic.

W najnowszej, dwunastej edycji rankingu The Center for World University Rankings (CWUR), Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (UWM) został uznany jako jedna z czołowych instytucji edukacyjnych na świecie. Ten ranking, który ocenia tylko 10% spośród 20,5 tysiąca uczelni na całym globie, umieścił UWM na 1525 miejscu, co stanowi znaczący awans w porównaniu do pozycji 1537, którą uczelnia zajmowała w poprzedniej edycji 2022-2023.

Taki wynik oznacza, że UWM nie tylko utrzymał swoją mocną pozycję, ale również zasłużenie znalazł się w gronie 7,5% najlepszych uczelni na świecie, według kryteriów ustalonych przez twórców rankingu CWUR. Dodatkowo, na liście najlepszych polskich uniwersytetów uwzględnionych w rankingu, UWM zajmuje solidne dziewiąte miejsce.

Czołowe miejsca w globalnym rankingu CWUR, jak zawsze, zostały zdominowane przez amerykańskie uczelnie – Uniwersytet Harvarda, Instytut Techniczny w Massachusetts (MIT) oraz Uniwersytet Stanforda. Spośród polskich uczelni, najwyższą pozycję zdobył Uniwersytet Jagielloński, który znalazł się na 383 miejscu w skali globalnej.

Ranking CWUR opiera swoje oceny na siedmiu “obiektywnych i solidnych” wskaźnikach, które są grupowane w cztery obszary. W skład tych wskaźników wchodzą:

  1. Jakość edukacji, mierzona liczbą absolwentów, którzy zdobyli prestiżowe wyróżnienia naukowe, biorąc pod uwagę wielkość uczelni (25% wag);
  2. Zatrudnialność absolwentów, oceniana na podstawie liczby absolwentów, którzy zajmowali wysokie stanowiska w największych firmach w porównaniu do wielkości uczelni (25% wag);
  3. Jakość kadry akademickiej, mierzona liczbą naukowców, którzy zdobyli prestiżowe wyróżnienia naukowe (10% wag);
  4. Wyniki badań, które są oceniane na podstawie liczby publikacji naukowych (10% wag), liczby publikacji wysokiej jakości, które ukazały się w czołowych czasopismach (10% wag), wpływu mierzonego jako liczba artykułów naukowych ukazujących się w wpływowych czasopismach (10% wag) oraz liczba cytowań prac naukowych (10% wag).

Pełne wyniki najnowszej edycji rankingu The Center for World University Rankings są dostępne na stronie cwur.org. Ta informacja z pewnością stanowi powód do dumy dla całej społeczności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i jest dowodem na to, że polskie szkolnictwo wyższe nadal ma wiele do zaoferowania na arenie międzynarodowej.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version