W okresie od grudnia 2022 do marca 2023 roku na terenie Olsztyna, powiatu olsztyńskiego oraz ostródzkiego, doszło do serii włamań do restauracji, myjni samoobsługowych i stacji paliw. Olsztyńscy policjanci intensywnie pracowali nad ustaleniem okoliczności tych przestępstw, co doprowadziło do zatrzymania dwóch mężczyzn, w wieku 28 i 33 lat, podejrzanych o udział w przestępczym procederze.
Dramatyczna ucieczka z miejsca przestępstwa miała miejsce 21 marca, kiedy to sprawcy zostali przyłapani na gorącym uczynku podczas próby włamania do myjni samoobsługowej na terenie Ostródy. Mężczyźni nie reagowali na polecenia funkcjonariuszy i próbowali uciec samochodem, uszkadzając przy tym nieoznakowany radiowóz. Wówczas policjanci oddali strzały ostrzegawcze w ich kierunku.
Następnego dnia, dzięki szybkiej reakcji olsztyńskiej policji, sprawcy zostali zatrzymani na terenie miasta. Okazało się, że próbowali ukryć się w lesie, a 28-latek posunął się nawet do zanurzenia w bagnie. Mundurowi odważnie wkroczyli do wody, wyciągnęli go i zatrzymali. Podczas przeszukania, w jego posiadaniu znaleziono woreczek z białym proszkiem, przypuszczalnie metamfetaminą, którą przekazano do dalszych badań laboratoryjnych.
Śledztwo wykazało, że obaj zatrzymani mieli wspólnie włamać się do dwóch olsztyńskich restauracji, jednej myjni samoobsługowej oraz jednej ze stacji paliw w powiecie olsztyńskim. W szczególności młodszy z mężczyzn, 28-latek, jest podejrzany o próby oraz dokonanie kolejnych włamań do myjni samoobsługowych, restauracji i stacji paliw na terenie regionu.
28-latek usłyszał łącznie 18 zarzutów dotyczących kradzieży, usiłowania i dokonania kradzieży z włamaniem, czynnej napaści na funkcjonariuszy oraz posiadanie narkotyków. 33-latek natomiast odpowie na 6 zarzutów dotyczących kradzieży z włamaniem. Obojgu zatrzymanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Łączna wartość strat spowodowanych ich działalnością to ponad 120 tysięcy złotych, co obejmuje zarówno skradzioną gotówkę, jak i zniszczenia dokonane podczas włamań.
Sąd zdecydował o zastosowaniu środków zapobiegawczych wobec zatrzymanych mężczyzn. W przypadku 28-latka zastosowano tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Natomiast 33-latek został objęty dozorem policyjnym. Władze sądowe wzięły pod uwagę zarówno skalę przestępczej działalności, jak i zagrożenie ucieczką ze strony podejrzanych.
Sprawa ma charakter rozwojowy, gdyż istnieje podejrzenie, że zatrzymani mężczyźni mogą mieć związek z innymi przestępstwami przeciwko mieniu. Prowadzone postępowanie może zatem doprowadzić do ustalenia dalszego zakresu ich przestępczej działalności oraz ewentualnego zatrzymania kolejnych osób zamieszanych w te przestępstwa.
Policja apeluje do właścicieli restauracji, stacji paliw oraz myjni samoobsługowych o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie odpowiednich środków zabezpieczających mienie, takich jak systemy alarmowe, monitoring czy solidne zamki. Przestępstwa przeciwko mieniu, w tym włamania, są problemem, z którym władze i służby porządkowe muszą nieustannie walczyć. Współpraca społeczności lokalnej oraz właścicieli obiektów jest kluczowa dla utrzymania bezpieczeństwa i ochrony mienia.