Tylko jedna firma przystąpiła do przetargu przekopu Mierzei Wiślanej

6 maja ma zostać podpisana umowa na trzeci i ostatni etap budowy drogi wodnej Zalew Wiślany – Zatoka Gdańska. Jedyną firmą przystępującą do przetargu okazała się być firma Konsorcjum NDI SA, NDI Sopot SA Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych sp. z o.o. Wykonawca podejmie się prac podczyszczeniowych i refulacyjnych na Zalewie Wiślanym.

Zakres prac

Prace mają obejmować odcinek toru wodnego o długości 8,2 km. Firma wykona roboty czerpalne, transport i refulację urobku oraz wbudowanie w sztuczną wyspę. Na odcinku powstanie 35 pław, które będą oznakowaniem nawigacyjnym. Prace pozwolą korzystać z toru wodnego większym statkom o długości 100 m, szerokości 20 m i zanurzeniu 4,5 m. Wartość kontraktu wynosi ponad 129,4 mln zł. Plan zakłada wykonanie prac czerpalnych do końca września tego roku, a inwestycja zakończyć się ma 30 kwietnia 2023 r.

Śluza kanału przekopu przeszła testy

Przeprowadzone ostatnio próby szczelności wrót śluzy kanału przekopu Mierzei Wiślanej, zakończyły się pomyślnie. Dzięki śluzie wody Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego nie będą się mieszały, a jednostki pływające nie będą zagrożone różnicą poziomu wód. 

Otwarcie żeglugi już 17 września

Rząd zapowiedział otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną na 17 września. Inwestycja zakończyć się z końcem września 2023 r.

  • 17 września jest dniem otwarcia drogi wodnej i wtedy rozpoczyna się handlowe użytkowanie tego kanału. Oczywiście prac jest jeszcze dużo, np. pogłębienie skończy się dopiero w przyszłym roku, ale dla jednostek o mniejszym zanurzeniu, do 4 m, wszystko będzie regularnie pracować – mówił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk(Gazeta Wyborcza).

Minister zapowiadał również, że przez kanał będą mogły przepływać jednostki nawet do 10 tys. ton.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version