Tydzień Mediacji w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Można umówić się na spotkanie

Tydzień Mediacji w Sądzie Okręgowym w Olsztynie potrwa do piątku 16 października. – Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na dyżury z profesjonalnymi mediatorami – zachęca Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik olsztyńskiego sądu.

Tydzień Mediacji w Sądzie Okręgowym w Olsztynie rozpoczął się w poniedziałek 12 października. Jego celem jest budowanie w społeczeństwie wizerunku mediacji jako skutecznego i szybkiego sposobu rozwiązywania konfliktów.

Mediatorzy czekają na dyżurach

Profesjonalni mediatorzy pełnią dyżury do piątku. Można ich spotkać naprzeciwko szatni, w holu na parterze budynku sądu. – Mediatorzy przybliżą wszystkim zainteresowanym istotę mediacji oraz jej zalety – mówi Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie.

I dodaje: – W trakcie spotkania można także uzyskać bezpłatną konsultację w zakresie szukania rozwiązania konkretnego problemu w drodze mediacji.


Przeczytaj także: Podział majątku po rozwodzie a kredyt hipoteczny

Mediatorzy dyżurują w godzinach od 10 do 13. Należy jednak mieć na uwadze pewne ograniczenia wprowadzone w Sądzie Okręgowym w Olsztynie w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Do budynku nie są wpuszczane osoby, odmawiające poddania się pomiarowi temperatury ciała oraz te, u których odczyt wynosi 38 stopni C i powyżej. Do sądu nie zostanie wpuszczona również osoba, która nie będzie posiadała żadnej osłony ust i nosa. 

Tydzień Mediacji w Olsztynie również online

W obliczu pandemii tegoroczne obchody Tygodnia Mediacji odbywają się również online. To efekt współpracy wojewódzkich sądów okręgowych oraz centrów arbitrażu i mediacji w Bydgoszczy i Olsztynie, a także Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie.

We wtorek 13 października i w piątek 16 października odbędą się webinaria poświęcone mediacji. Jednym z prelegentów będzie sędzia Jolanta Biernat-Kalinowska, koordynatorka ds. Mediacji w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

W trakcie półgodzinnego wystąpienia (16 października od 11 do 11.30) sędzia podsumuje m.in. dotychczasowe działania upowszechniające instytucję mediacji i współpracę sędziów z mediatorami. Na webinaria można zapisać się przez stronę Centralnego Instytutu Analiz Polityczno-Prawnych.

Mniej stresu

Mediacja to alternatywna metoda rozwiązywania sporów i próba doprowadzenia do ugodowego rozwiązania konfliktu na drodze dobrowolnych negocjacji. Dzięki mediacji możemy uniknąć również stresu związanego z koniecznością udziału w postępowaniu sądowym.

– Poza tym proces sądowy często jest długotrwały i bardzo sformalizowany, gdzie uczestnicy nie zawsze do końca rozumieją narzucane im zasady i procedury – podkreśla Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

Mediacja pozwala z kolei zakończyć spór szybko i niewielkim kosztem, a także w sposób możliwy do zaakceptowania przez obie strony. W przypadku wydania orzeczenia sądowego rozstrzygnięcie sporu nie zawsze kończy konflikt, a czasem jeszcze go potęguje.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version