Szpital uniwersytecki zakupi innowacyjny sprzęt. To kolejny krok do stworzenia ośrodka radiochirurgii

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało władzom UWM 18 mln zł w obligacjach. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup mikroakceleratora liniowego do radiochirurgii. To będzie jedyny taki sprzęt w Polsce i jeden z niewielu na świecie.

Dziewięć polskich uczelni otrzymało kolejne dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Tym razem resort przekazał wsparcie w postaci obligacji skarbowych. Finansowy zastrzyk otrzymał również Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Jedyny taki sprzęt w kraju i jeden z kilku na świecie

Olsztyńska uczelnia otrzymała obligacje o wartości 18 mln zł. UWM przeznaczy te pieniądze na zakup mikroakceleratora liniowego, umożliwiającego prowadzenie precyzyjnych zabiegów chirurgicznych. Sprzęt, który trafi do Olsztyna, będzie jedynym w kraju i jednym z kilku na świecie. Urządzenie jest przydatne do nieinwazyjnego usuwania nowotworów w obrębie mózgu, twarzoczaszki, szyi, a także do leczenia padaczki lekoopornej czy choroby Parkinsona.

Jak działa mikroakcelerator? Cienki strumień promieniowania X trafia dokładnie w miejsce zaatakowane przez nowotwór w obrębie głowy lub szyi. Dodatkowo, urządzenie monitorujące mierzy dawkę promieniowania i w razie potrzeby natychmiast je wyłącza.

Z kolei zintegrowany tomograf komputerowy w trakcie zabiegu i w czasie rzeczywistym monitoruje ułożenie wszystkich struktur i jeśli na przykład pacjent mimowolnie poruszy się, promieniowanie natychmiast wyłącza się. Urządzenie nie wymaga też specjalnego budynku. Promieniowanie jest zatrzymywane dzięki osłonom wbudowanym w urządzenie. Zatem i pacjenci, i personel medyczny są bezpieczni.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Wojciech Maksymowicz przekazał symboliczny czek rektorowi UWM prof. Ryszardowi Góreckiemu. – Rząd od dawna wspiera rozwój szpitala uniwersyteckiego w Olsztynie – podkreślił wiceminister Maksymowicz.

“Olsztyn może stać się wiodącym ośrodkiem w Polsce”

I dodał: – To urządzenie pozwala prowadzić badania na światowym poziomie i dzięki niemu Olsztyn może stać się wiodącym ośrodkiem w Polsce. Pacjenci nie będą już musieli wyjeżdżać do innych krajów, żeby szukać najnowszych technik leczenia nowotworów.

– To urządzenie wspomoże nie tylko rozwój uczelni, ale przede wszystkim medycyny. Pomoże też zadbać o zdrowie mieszkańców naszego regionu – dodał rektor prof. Ryszard Górecki.

Zakup mikroakceleratora liniowego to także kolejny krok do stworzenia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym ośrodka radiochirurgii mózgu głowy i szyi. – Pozyskanie tego urządzenia pozwoli nam utworzyć ośrodek unikalny nie tylko w Polsce, ale jeden z pierwszych tego typu na świecie – mówi prof. Sergiusz Nawrocki, prorektor UWM ds. Collegium Medicum.

Pierwsi pacjenci mają skorzystać z mikroakceleratora w 2022 roku.

Zobacz również:

Szpital uniwersytecki zostanie rozbudowany. Powstanie nowoczesna klinika rehabilitacji neurologicznej

Ten obiekt ma być wizytówką UWM. Jarosław Gowin: Potrzebne są inwestycje w rozwój nauki


Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version