Szokująca decyzja GDDKiA: Północna obwodnica Olsztyna będzie jednojezdniowa

Karol Głębocki z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przyznał, że niezależnie od wybranego wariantu północnej obwodnicy Olsztyna, droga pozostanie dwupasmowa. Decyzja spowodowana jest prognozą natężenia ruchu do roku 2051.

Północna obwodnica stolicy Warmii i Mazur to niezwykle istotny temat dla kierowców i mieszkańców Olsztyna i gminy Dywity. Projektantem drogi jest firma Trakt, która przedstawiła w lutym kilka propozycji dla zachodniej i wschodniej strony miasta. Pomimo braku ostatecznej decyzji, GDDKiA potwierdza, że obwodnica będzie jednojezdniowa i dwupasmowa

Karol Głębocki, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w rozmowie z portalem Olsztyn.com. pl przyznał, że:

„Obwodnicę Olsztyna i Dywit planujemy jako drogę klasy GP, czyli główną ruchu przyspieszonego o przekroju 1×2. Oznacza to, że obwodnica będzie miała jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu w przeciwnych kierunkach”.

Sprzeciw mieszkańców Dywit

Pomimo tego, że pas ruchu ma wynosić 3,5 m, a poza drogą główną planowana jest sieć dróg zbiorczych, do obwodnicy nie będzie można dojechać bezpośrednio z posesji. Zaplanowane prace nie podobają się części mieszkańców Dywit.

  • Przecież miejscowości przy obwodnicy będą się rozbudowywać, a mieszkańców będzie przybywać. Myślałem, że planowana droga będzie ekspresówką. W takim razie sam nie wiem, czy taka trasa będzie w ogóle potrzebna – twierdzi pan Bartek w rozmowie z Olsztyn.com.pl — mieszkaniec gminy Dywity.

Dlaczego nie będzie czteropasmówki?

W obecnej chwili północna obwodnica jest na etapie studium korytarzowego. Oznacza to stałe analizy związane z przebieganą trasą. Prace na tym etapie potrwają do końca roku.

Decyzja o wybraniu takiego wariantu obwodnicy podyktowana jest w głównej mierze prognozą natężenia ruchu do 2051 roku. W zależności od opcji przewiduje się, że w zachodnim korytarzu będzie można spotkać od 8 do 10 tysięcy aut na dobę. Należy również pamiętać, że im dalej od Olsztyna i Dywit, tym liczba pojazdów zmaleje. 

Jak podaje Karol Głębocki w rozmowie z Olsztyn.com.pl:

„Planowany przekrój wynika z prognozy natężenia ruchu, która określa, ile pojazdów będzie się poruszało nową drogą 20 lat po oddaniu jej do użytku, czyli w roku 2051. Wykonana prognoza natężenia ruchu pokazuje, że w korytarzu wschodnim na obwodnicy Olsztyna, w zależności od wariantu, będzie poruszać się od 3,5 do 10 tys. poj. na dobę, natomiast na obwodnicy Dywit od 8 do 15 tys. poj. na dobę” 

Konsultacje z mieszkańcami

Władze Olsztyna mają pełne zaufanie do GDDKiA i są w stałym kontakcie z drogowcami. Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna w rozmowie z Olsztyn.com.pl podała, że: „Najistotniejszą kwestią dla nas jest teraz przebieg tej drogi i to będzie głównym tematem rozmów i negocjacji. Niemniej z uwagą wysłuchamy i sami również przeanalizujemy ewentualne powody tej decyzji”. 

Aby rozwiązać wszelkie wątpliwości mieszkańców, 9 marca o godzinie 15 zaplanowano konsultacje społeczne na platformie MS Teams. Link do spotkania dostępny jest na stronie: https://www.trakt.eu/obwodnica-olsztyn-dywity/.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version