Szlakiem olsztyńskich pomników i rzeźb

Musisz przeczytać

Krystyna Świdzińskahttps://ukiel.info
Z wykształcenia specjalistka od stosunków międzynarodowych, politolog, dziennikarz i nauczycielka Wosu. Doktor nauk społecznych. Autorka książek "22" i "12". W wolnych chwilach maluję obrazy, projektuję biżuterię i planuje kolejne podróże.

W Olsztynie znaleźć można wiele pomników i rzeźb, które zachwycają swoim wyglądem. Spotkać je można w wielu zakątkach miasta, a podążanie ich śladem może być ciekawym pomysłem na wycieczkę.

Dzieła Balbiny Świtycz-Widackiej

Artystka urodziła się w 1901 roku w Mohylewie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Po wojnie zamieszkała na Pomorzu, a od 1954 roku aż do śmierci w 1972 mieszkała w Olsztynie. To właśnie tutaj stworzyła wiele ze swoich dzieł, które możemy podziwiać. Wśród nich wymienić można w Kortowie takie rzeźby jak Rybactwo, Rolnictwo czy Kormoran.

Z innych rzeźb wskazać można na popiersie Adama Mickiewicza, które znajduje się na skwerze przed I Liceum Ogólnokształcącym noszącym jego imię. Pomnik powstał w 1965 roku.

Park Podzamcze znajduje się na Starym Mieście i składa się z trzech części. Północna obejmuje obszar między wiaduktami kolejowymi, a ulicą Nowowiejskiego, środkowa obejmuje odcinek od ulicy Nowowiejskiego do mostu św. Jana oraz południową, która znajduje się między mostami św. Jana i św. Jakuba.

W Parku Podzamcze natrafić można na rzeźbę Amora na czatach, która powstała w latach 60-tych XX wieku. Rzeźby tej samej autorki można zobaczyć również nieco dalej kierując się w stronę zamku. Tam znajduje się rzeźba Wiosna, która pochodzi z podobnego okresu jak Amor. Jedno z najsłynniejszych dzieł fontanna parkowa Ryba z dzieckiem powstała w 1959 roku.

Twórczość Ryszarda Wachowskiego

Urodzony pod Lublinem w 1930 roku Ryszard Wachowski jest kolejnym artystą, którego dzieła można podziwiać w Olsztynie. Studiował pod kierunkiem Xawerego Dunikowskiego w Akademii Sztuk Plastycznych w Krakowie. Dyplom uzyskał w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Zamieszkał w Olsztynie w 1955 roku, a zmarł w tym samym mieście w 1985 roku.

Wśród najbardziej znanych dziel wymienić można olsztyńską Żabę, która powstała w 1957 roku i znajduje się w Parku Podzamcze niedaleko Łyny. W pobliżu znajduje się również kolejne dzieło artysty Symfonia ptaków, które powstało w 1967 roku. Znajduje się ono w pobliżu Biblioteki Pedagogicznej im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego.

W tym samym parku zobaczyć można również rzeźbę Łyny, która przedstawia postać nagiej, siedzącej kobiety z założonymi do tyłu rękami. Znajduje się ona przy dawnej fosie zamkowej w pobliżu rzeki Łyny. Powstała w 1957 roku.

Pomnik strażaków

Pomnik, który przedstawia drabinę i strażaka stojącego na niej znajduje się przy zbiegu ulicy Śliwy i Alei Niepodległości. Na cokole pomnika znajduje się napis „Ten jest większy między ludźmi, kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych. Strażakom poległym w akcji”. Są również umieszczone nazwy miejsc, w których zginęło jednocześnie kilku strażaków. Pomnik został odsłonięty 11 września 2006 roku. Autorką projektu jest Agnieszka Janek – Maślanka, a za wykonanie odpowiedzialny jest Jacek Walawski.

Kolumna Orła Białego

Kolumna Orła Białego znajduje się na Placu Konsulatu Polskiego. Autorem kolumny jest Andrzej Matyka, a autorami orła są Urszula i Ryszard Szmyt. Pomnik został odsłonięty 11 listopada 2002 roku. Plac Konsulatu jest miejscem ważnych uroczystości i świąt państwowych. 

Pomnik świętego Jakuba

Pomnik świętego znajduje się na Targu Rybnym w pobliżu Domu „Gazety Olsztyńskiej”. Jego odsłonięcie miało miejsce w 2004 roku i przedstawia patrona miasta. Figura ma wysokość 135 centymetrów, a cokół na którym jest ustawiona 150 centymetrów. Autorem rzeźby jest Rafał Grabowski.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version