Spółdzielcy solidarni z Ukrainą – zbiórka i spotkanie z Janem Zygmuntowskim

Musisz przeczytać

Krystyna Świdzińskahttps://ukiel.info
Z wykształcenia specjalistka od stosunków międzynarodowych, politolog, dziennikarz i nauczycielka Wosu. Doktor nauk społecznych. Autorka książek "22" i "12". W wolnych chwilach maluję obrazy, projektuję biżuterię i planuje kolejne podróże.

11 marca 2022 roku w Diner Bistro & Catering przy ulicy Orłowicza 4 w Olsztynie odbyło się spotkanie połączone ze zbiórką charytatywną na rzecz osób poszkodowanych z Ukrainy. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 18.00 i było podzielone na trzy części. Spotkanie poprowadził Łukasz Michnik, działacz Lewicy.

Zbiórka na rzecz Ukrainy

Część pierwsza spotkania poświęcona była aktualnej sytuacji na Ukrainie. Zapewniono o wsparciu ze strony spółdzielców Spółdzielni Mieszkaniowej Jaroty dla mieszkańców Ukrainy. Odbyła się również zbiórka rzeczy dla poszkodowanych.

Na spotkaniu gościła również mieszkanka spółdzielni, która przyjęła pod swój dach 5 osób z Ukrainy, w tym dwie dorosłe i trójkę dzieci. Podzieliła się swoimi spostrzeżeniami zachęcając do pomocy tym osobom w postaci zbiórki środków.

Spotkanie z ekspertem

Jan Zygmuntowski

Jan Zygmuntowski, który był gościem spotkania jest wykładowcą Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Jest ekonomistą zainteresowanym problematyką rozwojową, gospodarką cyfrową, ekonomią oraz polityką nowych technologii. Jest również współprzewodniczącym Polskiej Sieci Ekonomii, a także współzałożycielem i prezesem zarządu think-tanku Instrat w latach 2015-2020. Odpowiadał wtedy za program badawczy „Gospodarka cyfrowa”. Dodatkowo jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, ponadto stypendystą G20 Global Solutions oraz British Council i Møller Institute. Jest także autorem „Kapitalizmu sieci”. Zajmuje się doradztwem i wspieraniem w rozwoju projektów technologicznych z pozytywnym wpływem społecznym.

Tworzymy wartość społeczną

Druga część spotkania poświęcona była zagadnieniom związanym z wizją nowoczesnej, transparentnej oraz demokratycznej spółdzielni mieszkaniowej. Takiej, w której głos spółdzielców odgrywa istotną rolę, a opłaty są niskie.

Wśród poruszonych kwestii znalazły się informacje dotyczące spółdzielni przyszłości. Wśród rekomendacji zasugerowano tworzenie nowoczesnych oraz innowacyjnych spółdzielni, wśród nich wskazać można na cyfrowe, energetyczne, opiekuńcze i freelancerów/pracy kreatywnej. Wskazano również na korzyści jakie z tego wynikają, między innymi lepsze gospodarowanie majątkiem spółdzielni, transparentne dokumenty i decyzje, szacunek, zaufanie, jak również lokalny rozwój.

Jaroty OdNowa

Pojawiła się również strategia dla spółdzielni mieszkaniowej opartej o nowe technologie, ekologię oraz zaufanie. Wszystko to ma się odbywać w oparciu o cyfrowe narzędzia takie jak współdecydowanie, transparentność, lokalną pomoc i obieg wartości. Istotną rolę odgrywa tu spółdzielnia energetyczna, którą tworzyć mają tanie i przewidywalne rachunki, bezpieczeństwo energetyczne, a także rosnące lokalne inwestycje.

Dzięki temu możliwe jest stworzenie nowej strategii dla spółdzielni, czyli Jaroty OdNowa. Wspólna misja miałaby polegać na łączeniu działalności gospodarczej z przedsiębiorstwem społecznym, jak również na zmianie paradygmatu ekstrakcyjnego na regeneracyjny, odbudowie zaufania i kapitału społecznego oraz na tworzeniu wspólnego majątku, czyli demokracji ekonomicznej dla wszystkich.

Dyskusja na temat przyszłości spółdzielni

Nowa strategia dla spółdzielni została wysłuchana w skupieniu przez zgromadzonych uczestników spotkania. Następnie przystąpiono do zadawania pytań ekspertowi oraz do ożywionej dyskusji. Obecni podzielili się swoimi pomysłami między innymi dotyczącymi inwestycji w program przejrzystości i wglądu do rachunków. Zaproponowano specjalne aplikacje na telefon bądź komputer. Dodatkowo pojawił się pomysł inwestowania w odnawialne źródła energii, w tym energię słoneczną, która mogłaby być wykorzystywana do ogrzewania lub oświetlania na przykład klatek schodowych.

Zwrócono również uwagę na fakt braku telemetrii podzielników. Wspomniano również o konieczności dostępu do pełnej informacji o działaniu spółdzielni. Nastąpiła również dyskusja na temat tego jakie kompetencje powinny mieć osoby zarządzające spółdzielnią i jakich fachowców potrzeba. Wspomniano również o tym, że majątek wspólny spółdzielni mógłby przyczynić się do powstania nowych miejsc pracy poprzez odpowiednie inwestycje.

Kolejne spotkania

Na koniec zebrani wykazali zainteresowanie kolejnymi spotkaniami mając nadzieję, że ponownie uda się spotkać z Janem Zygmuntowskim, aby dowiedzieć się kolejnych istotnych informacji, które mogą pomóc w zmianie sposobu zarządzania spółdzielnią. Zgromadzeni przyznali, że zmiany są konieczne, aby spółdzielnia i jej mieszkańcy mogli się rozwijać.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version