Skandal w Radzie Miasta Ełku: Radny Cegiełka oskarżony o złamanie przepisów antykorupcyjnych?

Musisz przeczytać

Olga Wolińśka
Dziennikarka z Olsztyna specjalizująca się w relacjonowaniu wydarzeń z regionu warmińsko-mazurskiego. Posiada bogate doświadczenie w pracy dla lokalnych i ogólnopolskich mediów. Dziennikarska pasja i zaangażowanie pozwalają jej na rzetelne i obiektywne relacjonowanie wydarzeń z Olsztyna i okolic.

Stowarzyszenie Aktywne Mazury złożyło wniosek do Rady Miasta Ełku o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu radnego Łukasza Cegiełki, przewodniczącego Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Ełku. Wnioskodawcy zarzucają radnemu naruszenie przepisów antykorupcyjnych.

Dokumenty uzyskane przez Stowarzyszenie wskazują na podejrzenie, że Cegiełka złamał art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Przepis ten zabrania radnym prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której uzyskali mandat, zarządzania taką działalnością, czy reprezentowania lub pełnienia roli pełnomocnika w takiej działalności.

Radny Cegiełka i zatrudnienie w PGE Dystrybucja

Z informacji przekazanych przez Stowarzyszenie wynika, że pod koniec 2022 roku, Łukasz Cegiełka został zatrudniony na stanowisku Dyrektora Rejonu Energetycznego Ełk w PGE Dystrybucja Spółka Akcyjna, powiązanej ze Skarbem Państwa. Stowarzyszenie twierdzi, że Cegiełka podpisuje umowy i aneksy z mieszkańcami Ełku w ramach pełnionej funkcji.

Mimo prób uzyskania pełnomocnictw w PGE Dystrybucja, Stowarzyszenie napotkało na przeszkody ze strony białostockiego oddziału spółki. W związku z tym złożyło skargę na bezczynność w udostępnieniu informacji publicznej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie.

Stowarzyszenie Aktywne Mazury uzyskało również dokumenty z Urzędu Miasta Ełku, z których wynika, że Gmina Miasto Ełk ustanowiła na rzecz Spółki PGE szereg służebności przesyłu na nieruchomościach stanowiących własność Gminy. Ponadto, miasto zawarło ze Spółką umowy o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej.

W związku z podejrzeniem naruszenia przepisów antykorupcyjnych przez radnego Łukasza Cegiełkę, Prezes Stowarzyszenia Aktywne Mazury, Daniel Domaradzki, wyraził swoje stanowisko na temat sprawy:

“Jako Stowarzyszenie Aktywne Mazury, naszym celem jest promowanie uczciwości, transparentności i odpowiedzialności w działaniach samorządowych. W przypadku radnego Cegiełki, uważamy, że wykazane przez nas nieprawidłowości są na tyle poważne, że wymagają podjęcia działań przez Radę Miasta Ełku. Chcemy, aby wszyscy radni oraz mieszkańcy Ełku mieli pewność, że reprezentanci samorządu działają zgodnie z prawem i dbają o dobro wspólne.”

Członek zarządu Stowarzyszenia Aktywne Mazury, Kacper Szeluga, również podzielił się swoją opinią na temat sytuacji:

“Jesteśmy zaniepokojeni, że przypadki łamania przepisów antykorupcyjnych przez osoby pełniące funkcje publiczne nadal mają miejsce. Sprawa radnego Cegiełki to kolejny przykład, który pokazuje, że nadal jest wiele do zrobienia w kwestii uświadamiania ludziom konieczności przestrzegania zasad etyki i uczciwości w życiu publicznym. Jako członek zarządu Stowarzyszenia Aktywne Mazury, będę nadal angażować się w działania mające na celu zwiększenie transparentności i odpowiedzialności w samorządach na Mazurach.”

Obie wypowiedzi podkreślają zaangażowanie Stowarzyszenia Aktywne Mazury w dążenie do uczciwości i transparentności w działaniach samorządowych.

Orzecznictwo sądów administracyjnych dotyczące przepisów antykorupcyjnych

W świetle orzecznictwa sądów administracyjnych, analiza przypadku Cegiełki wskazuje na naruszenie przepisów antykorupcyjnych. Stowarzyszenie powołuje się na wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.

Przywołane orzeczenia podkreślają, że osoby pełniące funkcje publiczne muszą liczyć się z ograniczeniami w prowadzeniu działalności gospodarczej, aby uniknąć sytuacji mogących podważyć ich bezstronność, uczciwość, czy autorytet organów państwa.

W związku z tym, Stowarzyszenie Aktywne Mazury uważa, że konieczne jest stwierdzenie przez Radę Miasta Ełku wygaśnięcia mandatu radnego Łukasza Cegiełki. W podobnej sprawie, Stowarzyszenie doprowadziło już do wygaśnięcia mandatu radnej Jadwigi Małgorzaty Mistery, która przegrała sprawę przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Olsztynie.

Poprzednie przypadki stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnych

Przed Radą Miasta Ełku toczy się obecnie kilkanaście spraw dotyczących wygaśnięcia mandatu. Rada odmówiła stwierdzenia wygaśnięcia mandatu m.in. przewodniczącego Włodzimierza Szelążka (PO), wiceprzewodniczącego Rafała Karasia (PiS), radnych Roberta Wesołowskiego i Krzysztofa Wilocha oraz radnej Ady Lewandowskiej (Polska 2050). Stowarzyszenie zaskarżyło te decyzje do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego. W toku są również sprawy dotyczące radnych Dariusza Dracewicza (Nowa Lewica), Huberta Górskiego (Nowa Lewica), Ewy Awramik i Nikodema Kemicera. Rada wygasiła natomiast mandat radnego Piotra Karpieni (Polska 2050), który odwołał się do WSA w Olsztynie.

Decyzja w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Łukasza Cegiełki będzie ważnym precedensem dla innych przypadków naruszenia przepisów antykorupcyjnych przez osoby pełniące funkcje publiczne. Oczekuje się, że Rada Miasta Ełku podejmie decyzję w najbliższym czasie, a rezultat sprawy będzie ściśle śledzony przez Stowarzyszenie Aktywne Mazury oraz szeroką opinię publiczną.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version