Sinice skutecznie zablokowały kąpiel na CRS Ukiel

Wypoczywający nad Jeziorem Ukiel mają prawdziwy problem. Od dłuższego czasu sinice uniemożliwiają kąpiel. 

Problemy zaczęły się już w drugiej połowie lipca. Olsztyński Sanepid zakazał kąpieli z powodu wysypu sinic. W praktyce oznacza to, że kąpieliska nr 2 i 3 przy plaży miejskiej oraz Słoneczna Polana zostały czasowo wyłączone z użytkowania. Tak będzie do momentu zniknięcia zagrożenia. Będzie to można stwierdzić dzięki bieżącemu monitoringowi jakości wody. Ośrodek Sportu i Rekreacji, administrator CRS Ukiel, podawał już kilka terminów ewentualnego zniesienia zakazu, co wiązało się z prowadzonymi badaniami. Ośrodek liczył, że będzie to możliwe m.in. w ostatni weekend. Tak jednak się nie stało. Sytuacji nie zmieniły poniedziałkowe badania wykonane 1 sierpnia. Kolejne badania mają zostać przeprowadzone 2 sierpnia. 

Takiego problemu nie ma ma Jeziorze Długim. To efekt wieloletnich prac związanych z oczyszczaniem tego akwenu przez naukowców z Kortowa.  – Prowadzimy nieustanny monitoring wód Jeziora Długiego i to, że tam nie ma sinic, a przejrzystość wody wynosi teraz ok. 5, nas nie dziwi. Zaobserwowaliśmy w nim obecność ramienic – glonów charakterystycznych dla wód czystych – zapewnia prof. Augustyniak-Tunowska, jedna z osób zaangażowana w projekt. 

 – Cieszy nas jeszcze to, że wokół Jeziora Długiego zgromadziła się, i to niemała, grupa zapaleńców z Magdą Modrzyńską na czele, którzy czuwają nad jego stanem. Dzięki ich aktywności do Budżetu Obywatelskiego Olsztyna weszło oczyszczanie jeziora z nadmiaru glonów jednego gatunku, które pochłaniają fosfor z wody. Trwająca od lat 80. XX w. rekultywacja Jeziora Długiego była opisywana w artykułach naukowych i prasowych. Zrobiło się o niej głośno w Polsce i za granicą. Wzorem Długiego są lub były oczyszczane jeziora: Domowe w Szczytnie, Wolsztyńskie w Wolsztynie, Klasztorne Górne w Strzelcach Krajeńskich i Łajs w pow. olsztyńskim oraz cztery jeziora w Kartuzach – dodaje prof. dr hab. inż. Jolanta Grochowska, prof. UWM, kierownik Katedry Inżynierii Ochrony Wód i Mikrobiologii Środowiskowej na Wydziale Geoinżynierii UWM

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Qwertyyuuiop
2 lat temu

Prawdziwy problem… nie to co inflacja czy wyprowadzanie kasy z budzetu panstwa….

wpDiscuz
Exit mobile version