Archeolodzy z Uniwersytetu Gdańskiego w trakcie prowadzonych badań odkryli w jednej z piwnic monety używane na Warmii w XIV wieku.
Grupa archeologów kierowana przez dr. Arkadiusza Koperkiewicza z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego pozyskała dofinansowanie grantu badawczego ” Barczewko – warmińskie Pompeje”.
Do tej pory każdy sezon archeologiczny oznaczał kolejne sensacyjne odkrycia. Tak jest i teraz. Teren wykopalisk wizytowali przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiego Konserwatora Zabytków. r
-Archeolodzy z Uniwersytetu Gdańskiego w trakcie prowadzonych badań odkryli w jednej z piwnic monety używane na Warmii w XIV wieku – informują wojewódzkie służby konserwatorskie.
Dodają, że inne ustalenia związane z wykopaliskami potwierdziły, że ośrodek ten założono na prawie chełmińskim.
-Dotychczas rozpoznano relikty rynku i zabudowy przyrynkowej, zabudowy gospodarczej na jej zapleczu i ustalono lokalizację cmentarza – dodają olsztyńscy konserwatorzy.
Wśród tegorocznych odkryć są również cenne militaria. W jednej z piwniczek odkryto głowicę miecza, czyli zakończenie rękojeści stanowiącej przeciw wagę dla tzw. głowni.
Wykopaliska prowadzone są w miejscu, w którym w trakcie kolonizacji części Dominium Warmińskiego na początku XIV wieku podjęto próbę budowy zamku i miasta Wartberg. Znajdowało się ono pomiędzy jeziorami Wadąg i rzeką Orzechówka. To około 5 kilometrów od dzisiejszego Barczewa.