Przemoc niszczy dzieciństwo. Co zrobisz, kiedy siędowiesz?

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, a wraz z nią olsztyńskie Stowarzyszenie ARKA i Fundacja Kółko Graniaste startuje z nową kampanią społeczną, której głównym elementem jest miniserial pt. „Nieobojętni” w reżyserii Krzysztofa Komandera. Ambasadorem kampanii „REAGUJ na przemoc wobec dzieci” został aktor Jakub Gierszał. Produkcja stanowi przemyślaną odpowiedź na problem przemocy wobec dzieci i ma na celu zachęcenie dorosłych do reagowania w sytuacjach, gdy podejrzewają albo widzą, że dziecko jest krzywdzone. Serial oraz konkretne informacje dotyczące sposobów reagowania na przemoc dostępne są na stronie REAGUJ.fdds.pl

Według najnowszego badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę jedno na troje dzieci (32%) doświadczyło przemocy fizycznej lub (i) psychicznej ze strony bliskich dorosłych. 26% dzieci doświadczyło wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego, a 8% z kontaktem. Te dzieci często cierpią w samotności, bez nadziei na pomoc. Przemoc wobec nich pozostaje często niezauważona i towarzyszą jej obojętność i milczenie.

Co roku przez 19 pierwszych dni listopada trwa światowa „Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która od ponad 30 lat chroni dzieci przed przemocą i wykorzystaniem seksualnym, bierze w niej udział i po raz kolejny realizuje w tym czasie kampanię społeczną „REAGUJ na przemoc wobec dzieci”. Tym razem włączyły się w nią także olsztyńskie organizacje – Stowarzyszenie ARKA oraz Fundacja Kółko Graniaste.  Celem kampanii jest zwiększenie społecznej gotowości do reagowania w sytuacjach, gdy podejrzewają albo widzą, że dziecko doświadcza przemocy. Na stronie kampanii REAGUJ.fdds.pl FDDS zebrała kluczowe informacje na temat ścieżek i sposobów reagowania, wskazała miejsca i formy pomocy, udostępniła kurs e-learningowy oraz niezbędne dokumenty i wzory pism. Do pobrania są też materiały graficzne.

„Nieobojętni” – społeczny serial o reagowaniu na przemoc 

Głównym elementem kampanii jest miniserial „Nieobojętni”, czyli poruszająca opowieść o tym, jak ważne jest, by nie pozostawiać dzieci samych w obliczu przemocy. Bohaterowie historii znajdują się w trudnych sytuacjach, które wymagają natychmiastowej interwencji. 

Serial można obejrzeć na stronie REAGUJ.fdds.pl lub na kanale YouTube Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Można go też zobaczyć w postaci kursu e-learning na temat reagowania na przemoc wobec dzieci, w którym kolejne fragmenty filmu przeplatane są pytaniami, informacjami i komentarzami ekspertów.  

Serial składa się z trzech odcinków, a każdy z nich stawia pytania o to, jak postępują ludzie, gdy są świadkami przemocy wobec dziecka. Czy potrafią zareagować? Jak to robią? Co to zmienia? Co ich powstrzymuje przed zareagowaniem? Akcja ma na celu nie tylko poruszyć widzów emocjonalnie, ale przede wszystkim zachęcać do podejmowania działań w sytuacjach, w których dzieci są krzywdzone – mówi Łukasz Wojtasik, pomysłodawca kampanii, ekspert Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

– Przygotowując się do produkcji serialu przeprowadziliśmy wielogodzinne rozmowy i konsultacje z ekspertami FDDS, którzy na co dzień pomagają dzieciom krzywdzonym. Dzięki temu sytuacje, które pokazujemy, są prawdziwe. Scenariusz poprowadziliśmy w ten sposób, że oprócz pokazania tego, jak reagowanie jest ważne dla dziecka, pokazujemy też, jak nasza reakcja może modelować zachowania innych osób – mówi Rafał Wyszomirski producent wykonawczy z Great Interactive, firmy, która wyspecjalizowała się w produkcji edukacyjnych mini seriali fabularnych.

W „Nieobojętnych” jedną z głównych ról odgrywa Jakub Gierszał, znany i ceniony aktor, który jest też ambasadorem kampanii „REAGUJ na przemoc wobec dzieci”.

Wszystkie rzeczy, które robimy w życiu mają jakąś ustaloną intencję. W tym przypadku intencja jest bardzo dobra i szczególna – to chęć pomocy dzieciom, które doświadczają przemocy, i potrzeba nagłośnienia kampanii, która mówi o tym, co my dorośli powinniśmy zrobić, gdy jesteśmy tego światkami – mówi Jakub Gierszał, aktor, ambasador kampanii. – Proces angażowania się w pomoc np. poprzez telefoniczne zgłoszenie przemocy do odpowiednich służb czy interakcję z osobą, która stosuje przemoc, albo z dzieckiem, które potrzebuje pomocy, wzbudza wiele emocji i może być dla wielu osób trudny. Ale warto wyjść ze swojej strefy komfortu, warto wziąć na siebie kawałeczek tej odpowiedzialności społecznej, bo każdy taki mały krok powoduje, że jesteśmy zdolni wykonać też następny – dodaje Gierszał.

Oficjalna premiera serialu „Nieobojętni” odbyła się 14 listopada w Kinie Muranów w Warszawie. W spotkaniu udział wzięli: twórcy kampanii, eksperci Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Jakub Gierszał.

Akcja „Dzieciństwo bez przemocy” 

19 listopada – w Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci – z inicjatywy Stowarzyszenia ARKA na ścianie olsztyńskiego ratusza zostanie wyświetlone hasło „Dzieciństwo bez przemocy”, a ratusz podświetlony zostanie na czerwono. Podobne iluminacje będą miały miejsce również w innych miastach Polski tj.: Starogard Gdański, Lublin, Warszawa, Zakopane, Rabka, Nowy Targ, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Poznań, Rzeszów i Grudziądz.

Akcja „Dzieciństwo bez przemocy” to manifest 16 wiodących polskich organizacji, zrzeszonych w Krajowej Koalicji na rzecz Ochrony Dzieci. Ten manifest stanowi nasze jasne stanowisko – nie zgadzamy się na przemoc wobec dzieci, a wszelkie jej formy są nie do przyjęcia. Wszyscy realizujemy misję ochrony praw dzieci i głośno wzywamy do przeciwdziałania przemocy. Ta akcja to nasz wspólny krok do budowania świadomości problemu krzywdzenia dzieci, kształtowania postaw, uwrażliwiania społeczeństwa i angażowania w działania chroniące – mówi Monika Kamińska, rzeczniczka prasowa Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Stowarzyszenie ARKA jest dumnym członkiem Koalicji, której jednym z głównych celów jest podejmowanie działań na rzecz mobilizacji i edukacji społecznej w zakresie ochrony dzieci przed przemocą. Z radością włączyliśmy się w akcję „Dzieciństwo bez przemocy”. Chcemy wspólnie przeciwdziałać przemocy wobec dzieci. W ramach tej akcji w naszym mieście na czerwono zaświecą się ratusz oraz pojawi się hasło „Dzieciństwo bez przemocy, to dzięki firmie Nu Media i pomocy Darka Naworskiego. Również na telebimach multimedialnych dzięki firmie StudioR – Anecie Kwiatkowskiej oraz NoweMedia – Adrianowi Kurzyńskiemu pojawia się informacje o kampanii.  To znak, że nie akceptujemy żadnej formy przemocy wobec najmłodszych – mówi Tomasz Sztachelski  ze Stowarzyszenia ARKA z Olsztyna.

Więcej o Krajowej Koalicji na rzecz Ochrony Dzieci.

Kampania „REAGUJ na przemoc wobec dzieci” realizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Partnerami kampanii są: międzynarodowa organizacja „Terre des hommes” oraz holenderska Giro555, w skład której wchodzi 11 organizacji pomocowych. Partnerami kampanii są: Great Interactive i agencja Robimy Socjal Media.

Komunikacja kampanii „REAGUJ na przemoc wobec dzieci” obejmuje: 3-minutowy serial i zapowiadający go teaser, 30-sekundowe spoty telewizyjne oraz 10-sekundowe spoty do internetu, a także materiały graficzne, które wykorzystywane będą w social mediach i działaniach PR. 

Kampania „REAGUJ na przemoc wobec dzieci” realizowana będzie od 14 do 30 listopada br. i obejmować będzie: telewizję, prasę, online, w tym kampanię digitalową, komunikację w mediach społecznościowych oraz kampanię outdoor w Warszawie, Katowicach, Poznaniu i Łodzi. Kampanijne przekazy będzie można zobaczyć na największych ekranach super screen firmy Screen Network oraz nośnikach: Cityboard, Blue Eyes Media, JCDecaux i Jet Line.

Za pomysł i koncepcję kampanii odpowiada Łukasz Wojtasik (FDDS). Serial wyreżyserował: Krzysztof Komander. Scenariusz: Kinga Krzemińska. Produkcja: Rafał Wyszomirski, Great Interactive. Udźwiękowienie: Kamil Sajewicz. Foto: Piotr Dudak. W serialu udział wzięli: Jakub Gierszał, Juliusz Chrząstowski, Agata Turkot, Agnieszka Radziszewska, Joanna Mądry, Amelia Golda, Natalia Komander, Krzysztof Molak i Nikola Wrona.

Za zaplanowanie i pozyskanie mediów oraz optymalizację kampanii odpowiada agencja mediowa Zenith.Więcej o kampanii na stronie: REGUJ.fdds.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version